Příměstský tábor ZSF JU proměnil školáky ve zdravotníky na misi

Jedenadvacet dětí ve věku sedm až čtrnáct let absolvovalo v minulém týdnu příměstský tábor Dětské univerzity (DUJU) na téma "Zdravotník na misi".

Zúčastnili se ho školáci většinou z Českých Budějovic a blízkého okolí včetně Zlivi a Hluboké nad Vltavou. Pestrý a různorodý program se zaměřil na rozvoj dovedností v pomáhajících profesích s důrazem na péči o člověka, na první pomoc a ochranu obyvatelstva. Tábor měl základnu v budově fakulty Vltava/Uran, během týdne děti navštívily také Seniorcentrum, středa patřila výuce sebeobrany v českobudějovickém klubu Krav Maga, další program včetně stezky odvahy a celodenní mise v terénu se odehrál ve výukové základně v Hradcích na Českobudějovicku a na blízkém vrcholu hory Kluk. V pátek si školáci na fakultě zabalili evakuační zavazadla a vyrazili do kampusu Jihočeské univerzity. Tam je čekalo několik úkolů souvisejících s tematikou ochrany obyvatelstva, například sběr „radioaktivních“ vzorků, zdravověda nebo očkování plyšáků. Poté jim referent BOZP a PO Jihočeské univerzity Miloslav Švarc předvedl speciální oblek a děti se pak převlékly do bílých ochranných kombinéz, což byla pro nezasvěcené kolemjdoucí v kampusu velmi zajímavá podívaná.

Program se podařilo naplnit beze zbytku. Když pak děti v pátek odpoledne přebíraly diplomy, nechtělo se jim domů a už by se nejraději hned hlásily do dalšího ročníku v příštím roce. „Děkujeme Vám, že jste byly tak dobrá parta a pomáhaly jste si navzájem,“ loučila se s nimi odborná garantka Dětské univerzity ZSF JU PhDr. Věra Stasková, Ph.D. Po otázce, komu se tábor líbil, zvedl ruku úplně každý – a na dotazy, co se jim líbilo nejvíc, odpovídala většina dětí bez zaváhání: Všechno!

Podrobnosti zde: