Invest Day 2021 zná své vítěze

V pátek 21. 5. 2021 byly vyhlášeny výsledky meziuniverzitní soutěže podnikavých studentů a absolventů vybraných vysokých škol - Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Západočeské univerzity v Plzni.

Invest Day je soutěž podnikatelských nápadů, která vznikla pod hlavičkou Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity. Kromě toho, že projekt spojuje podnikavé studenty, spojuje i celé fakulty a univerzity - na organizaci se podílí i Ekonomická fakulta Západočeské univerzity. Do soutěže se v letošním ročníku zapojilo 33 studentů z obou univerzit.

Cílem soutěže je pomoc studentům v začátcích podnikání ať už mentoringem či například organizací workshopů na různá témata. V průběhu soutěže se začínající podnikatelé mohli naučit třeba základy marketingové komunikace, aplikovat principy prototypingu a uživatelského testování. Zjistili také, jak vhodně nastavit crowdfundingovou kampaň a na jaké daňové zákony si dát pozor v začátcích podnikání. V neposlední řadě se tak dozvěděli, jak si chránit svůj nápad. Další růst svých projektů budou moci porovnat s vytvořeným business plánem a lean canvas. Na workshopech, individuálních konzultacích a mentoringu se podíleli odborníci z praxe.

Jak soutěž probíhala?

V letošním roce se do soutěže přihlásilo 33 studentů (22 studentů JU konkrétně z EF, ZF, PF, PřF a 11 studentů ZČU). Pro studenty byl vytvořen v MS TEAMS kurz pod názvem Invest Day 2021, kde probíhaly některé workshopy organizované JU. Workshopy organizované ZČU probíhaly spíše přes platformu ZOOM.

Harmonogram realizovaných workshopů:

5. 2. 2021 – Co nás čeká a nemine - Ing. Monika Maříková, Ph.D. (workshop organizován JU)

5. 2. 2021 – Jak sestavit business model - Ing. Dana Feferlová (workshop organizován JU)

19. 2. 2021 – Marketingová komunikace pro začínající podnikatele - Ing. et Ing. Jiří Pudil (workshop organizován JU)

26. 2. 2021 – Individuální konzultace z marketingové komunikace - Ing. et Ing. Jiří Pudil (workshop organizován JU)

5. 3. 2021 – Design thinking - Jak být inovativní a kreativní - Pavel Bartoš (workshop organizován ZČU)

18. 3. 2021 – Value proposition canvas, prototyp a uživatelské testování - Jak poznat potřeby zákazníků - Petr Bechyně (workshop organizován ZČU)

26. 3. 2021 – Ochrana duševního vlastnictví - RNDr. et Mgr. Růžena Štemberková, Ph.D. (workshop organizován JU)

8. 4. 2021 – Crowdfunding - jak ho využít pro business nápad - Aleš Burger (workshop organizován ZČU)

9. 4. 2021 – Na co si dát pozor z pohledu financí v začátcích podnikání - Radka Brunclíková (workshop organizován JU)

22. 4. 2021 – Dejte svým prezentacím říz - Marek Hrkal  (workshop organizován ZČU)

26. dubna 2021 proběhlo interní kolo Invest Day JU, kde 3 podnikatelské projekty (kavárna Cheers, Sayonee, TingrWood) hodnotilo 5 odborníků: Ing. Dana Feferlová, RNDr. et Mgr. Růžena Štemberková, Ph.D., RNDr. Zuzana Dvořáková Líšková, PhD., Ing. Monika Maříková, Ph.D., a Ing. Michaela Novotná.

Finále Invest Day 2021 se uskutečnilo v pátek 21. května 2021 a probojovalo se do něj 5 podnikatelských nápadů (3 projekty z JU, 2 projekty ze ZČU). Projekty ve finále z hlediska jejich připravenosti a prezentace posuzovalo 5 investorů a 7 členů odborné poroty.

Ve finálové odborné porodě zasedli zástupci CzechInvest, JHK, JU a ZČU: Ing. Dana Feferlová, RNDr. et Mgr. Růžena Štemberková, Ph.D., RNDr. Zuzana Dvořáková Líšková, PhD., Ing. Lucie Tomandlová, Ing. Monika Maříková, Ph.D., Ing. Lukáš Skřivan a doc. Ing. Petra Taušl Procházková, Ph.D. Projekty hodnotilo také 5 investorů: Ing. Jana Adam, Zdeněk Mašek, Ing. Lucie Šustová, Jan Dvořák a Petr Bechyně.

Z 33 přihlášených projektů se do finále probojovalo 5 nejlepších: kavárna Cheers, Bloom café, Sayonee, Requree a TingrWood.

Vítězně z něj vyšel projekt ručně vyráběných designových gumiček do vlasů Sayonee.

Konečné pořadí:

1. Sayonee (JU) - ručně vyráběné gumičky do vlasů

2. TingrWood (JU) - designové prvky ze dřeva

3. Bloom café (ZČU) - kavárna, kde si host může pěstovat vlastni rostliny

Vítězům gratulujeme a přejeme mnoho spokojených klientů v jejich podnikání!