Expedice v Senegalu

V těchto dnech odlétá skupina vědeckých pracovníků do afrického Senegalu.

Expedici tvoří skupina odborníků z Archeologického ústavu Filozofické fakulty JU a z Laboratoře archeobotaniky a paleoekologie Přírodovědecké fakulty JU. V následujících dvou týdnech budou na území Národního parku Niokolo-Koba sbírat materiál pro etnoarcheologický a etnobotanický výzkum. Botanik Jan Novák bude sledovat vegetaci savany v prostoru zaniklých domorodých vesnic. Ty jsou hlavním předmětem zájmu archeoložky Terezy Majerovičové, která téma zpracovává v rámci svého univerzitního individuálního grantu GAJU. Součástí expedice je i doktorand Idrissa Manka z Dakarské univerzity a Ladislav Šmejda z katedry antropologie Západočeské univerzity. Společným cílem v pořadí druhé výpravy je dendrochronologický průzkum velkých posvátných stromů, baobabů a vlnovců, které vždy doprovázejí život vesnice a mají pro místní lidi zásadní význam. Skupina plánuje také návštěvu živých vesnic u senegalsko-guinejských hranic, kde lze ještě spatřit tradiční africký život, který jihočeské odborníky velice zajímá.

Text:
Jaromír Beneš