Oblíbené mýty o Šumavě a vědecká fakta

Úterý 22 říjen 2019 16:00

Srdečně vás zveme na cyklus Akademických půlhodinek.

Proč Jihočeský kraj spustil mediální kampaň proti NP Šumava? Byl národní park skutečně vyhlášen v hospodářských lesích? Opravdu Šumava vysychá a vznikne poušť, nebo hrozí povodně? Obstojí srovnání Šumavy s Temelínem? Jak vypadá údajná „měsíční krajina“ ve skutečnosti? Jak žije „mrtvý les“? A mohl šumavský kůrovec doletět až do Beskyd? Představíme hlavní výsledky dlouholetých výzkumů jedinečných šumavských ekosystémů, které často dokazují pravý opak oblíbených mýtů o Šumavě, neustále omílaných odpůrci národního parku. Stručně představíme návrh nové zonace NPŠ.

Prof. RNDr. Jaroslav Vrba, CSc., je dlouholetým pracovníkem Biologického centra AV ČR a vedoucím katedry biologie ekosystémů na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Podílí se na výzkumu šumavských jezer a zotavování horských ekosystémů z acidifikace a je členem Rady NPŠ.

Kde
Jihočeské muzeum, Dukelská 1, České Budějovice