Genové manipulace – hrozba nebo naděje?

Úterý 8 říjen 2019 16:00

Srdečně vás zveme na další cyklus přednášek Akademické půlhodinky.

Geneticky modifikované organizmy (GMO) – už toto spojení v některých vyvolává záchvěvy hrůzy. Rostlina nebo živočich, který nese kousek dědičné informace z úplně jiného druhu. Něco, co by údajně “přirozeně” nikdy nemohlo vzniknout a je přírodě cizí. Jenže příroda si z lidských strachů nic nedělá a klidně si sama vyrábí geneticky modifikované organizmy jako na běžícím pásu. Bližší pohled totiž odhalí takovéto přírodní “úpravy” v řadě organizmů – některé z takto “upravených” potravin jíme, a geny z nepříbuzných druhů obsahuje dokonce i dědičná informace samotného člověka. Jak je to tedy s těmi GMO, co všechno je přírodě “cizí”, a jaké jsou současné možnosti genového inženýrství? Přednáška možná z trochu netradičního úhlu se bude snažit ukázat, že nic není tak černobílé, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Mgr. Ondřej Lenz, Ph.D., vystudoval molekulární biologii a genetiku na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V Biologickém centru AV ČR zkoumá rostlinné viry, jejich genetickou proměnlivost i evoluci, a hledá nové, dosud nepopsané viry. Pravidelně pořádá popularizační přednášky pro střední školy a veřejnost.

Kde
Jihočeské muzeum, Dukelská 1, České Budějovice