Akademické půlhodinky: Střevní parazité jako lék?

Úterý 25 říjen 2016 16:00 - 17:00

Zveme Vás na dlouhodobý přednáškový cyklus, který spoluorganizuje Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích spolu s Biologickým centrem AV ČR.

Léčba pomocí střevních červů? Zní to jako šílený nápad. Poslední století se moderní medicína snažila z lidského těla důsledně vymýtit všechny cizopasníky – a úspěšně. Avšak v návaznosti na velký nárůst imunitně zprostředkovaných onemocnění (jako je např. Crohnova choroba, různé alergie nebo revmatoidní artritida) v naší populaci, přicházejí vědci s radikálním obratem. Ukazuje se, že někteří parazité člověku neškodí, naopak mu mohou prospět. Tyto poměrně nové myšlenky ověřujeme v laboratořích Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR, kde studujeme neškodlivé parazity a jejich vliv na imunitní systém člověka a související střevní onemocnění (např. Crohnovu chorobu).

MVDr. Kateřina Jirků Pomajbíková, Ph.D., vystudovala Veterinární a farmaceutickou univerzitu v Brně, posléze navázala postgraduálním studiem v oboru veterinární parazitologie tamtéž, a v současnosti vede nově založenou Laboratoř parazitární terapie na Biologickém centru AV ČR. Na výzkumu střevních parazitů začala pracovat před třemi lety, vloni uspěla se svou zámořskou kolegyní v náročné mezinárodní grantové soutěži a získaly více než 19 milionů korun na svůj tříletý projekt. V současné době rovněž koordinuje přípravu velkého evropského konsorcia, které se bude výzkumem v této oblasti zabývat.

Kde
Studentský kostel v Českých Budějovicích (Karla IV. č. 22)
Přidat událost do kalendáře
iCal