3. 1. 2018/Odborníci z Ekonomické fakulty uspěli se svým výzkumem o turismu v mezinárodní konkurenci

Zástupci Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity uspěli na konci uplynulého roku s výsledky svého výzkumu na mezinárodním kongresu cestovního ruchu v portugalském Peniche. V silné konkurenci více než sta příspěvků od vědců z téměř třiceti zemí světa byla práce Viktora Vojtka, Petra Štumpfa a Petra Janečka z Katedry obchodu a cestovního ruchu vyhlášena jako jedna z nejlepších.

Na konci listopadu se tři zástupci Jihočeské univerzity zúčastnili prestižního vědeckého setkání s názvem International Tourism Congress, které se konalo v portugalském přímořském letovisku Peniche nedaleko Lisabonu. Výsledky výzkumu, který zde během dvoudenního kongresu prezentovali, vzbudil zájem i u odborné komise, která na konci akce vybírala a ocenila nejzajímavější příspěvky. „Náš výzkum byl zaměřen na spokojenost návštěvníků v zemích Evropské unie. Porovnali jsme země a regiony EU v několika kritériích jako například spokojenost s kvalitou a bezpečností ubytovacích zařízení, cenami nebo nabídkou aktivit a služeb pro turisty,“ vysvětluje vedoucí Katedry obchodu a cestovního ruchu a jeden z autorů příspěvku Viktor Vojtko.

„Zjistili jsme, že existují rozdíly ve spokojenosti turistů na dovolené, které jsou patrné mezi jednotlivými regiony a zeměmi Evropy. Téměř ve všech sledovaných kritériích se projevuje vyšší spokojenost u turistů, kteří byli na dovolené v severní nebo západní Evropě, oproti turistům navštěvujícím středo a východoevropské země, nebo jižní Evropu a středomořskou oblast,“ představuje hlavní závěry výzkumu spoluautor Petr Štumpf.

Rozdíly jsou podle autorů patrné i mezi jednotlivými zeměmi. „Nejvíce byli turisté na dovolené v letech 2012 – 2015 spokojeni v Rakousku, Dánsku, Slovinsku a Irsku, nejhorší výsledky pak vykazují Rumunsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko a překvapivě též Řecko. Česká republika patří ve většině kritérií do lepší poloviny,“ doplňuje Petr Štumpf.

Výzkum vychází z dat, které zveřejňuje Evropská komise v rámci takzvaného Eurobarometru. Každý rok se dotazuje téměř třech desítek tisíc obyvatel evropských zemí na jejich zvyklosti při cestování a dovolené. „Výsledky jsou však prezentovány jiným způsobem, než kterým jsme se vydali my. Ve zprávách z Eurobarometru zjistíme, jak jsou spokojeni například Rakušané, Němci nebo Češi při svých dovolených v zahraničí. My jsme se zabývali spokojeností turistů v cílových zemích, tedy například jak jsou spokojeni návštěvníci z různých států například v Portugalsku, Španělsku nebo Estonsku. Právě tento přístup využití dat Evropské komise je unikátní,“ vyzdvihuje další spoluautor výzkumu Petr Janeček.

Jedinečnosti a zajímavosti výsledků si všimla i odborná komise kongresu, která vybírala mezi více než stovkou příspěvků od autorů z téměř třiceti zemí. Práci českých vědců ocenila spolu s dalšími dvěma příspěvky jako „honorable mention“, tedy jako hodná zvýšené pozornosti.

Kontakt:
Ing. Petr Štumpf, Ph.D.