23. 8. 2018/Už po sedmadvacáté probíhá na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích Letní škola slovanských studií

V pondělí 20. srpna 2018 byla na Filozofické fakultě JU zahájena Letní škola slovanských studií. V letošním roce na ni dorazilo více jak padesát cizinců ze 14 zemí, kteří si chtějí zlepšit svou češtinu. Jsou mezi nimi všechny kategorie studentů – od začátečníků, přes mírně pokročilé až po pokročilé. Kurzu se účastní nejen studenti, ale i zájemci z řad široké veřejnosti.​

Stipendisté z Francie, Chorvatska, Itálie, Litvy, Malty, Německa, Rakouska, Ruska, Slovinska a Velké Británie a samoplátci z Japonska, Německa, Ukrajiny, Saúdské Arábie a USA se v těchto dnech sjeli do Českých Budějovic, aby zde v následujících třech týdnech intenzivně zdokonalovali svou znalost češtiny.

Letní škola slovanských studií se těší stále větší oblibě. „Těší nás, že někteří účastníci z minulých let se vrací, případně se v dalších ročnících hlásí jejich příbuzní či přátelé,“ sdělila ředitelka školy Mgr. Markéta Maturová, Ph.D., z oddělení lingvistiky Ústavu bohemistiky Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. „V letošním roce se například účastní i Japonec, který se dlouhodobě zabývá Komenským a jeho metodami výuky,“ dodává ředitelka Maturová.

Hned první den po slavnostním zahájení a seznámení se mezi sebou a s lektory absolvovali účastníci vstupní test jazykových znalostí. Na základě jeho výsledků byli rozřazeni do jedné z pěti skupin, ve kterých výuka probíhá. „Většina studentů jsou bohemisté, nejčastěji studenti bohemistiky, kteří studují češtinu ještě s dalším cizím (ne vždy slovanským) jazykem“, doplňuje ředitelka letní školy.

Letní škola slovanských studií ale není jen o jazykové výuce, která zahrnuje procvičování gramatiky, výslovnosti a četby. V rámci kurzu mohou jeho účastníci vybírat i z pestré nabídky přednášek zaměřených například na českou historii nebo literaturu. Tradičně nechybí ani promítání českých filmů. Účastníci letní školy se tak v jejím průběhu seznámí nejen s jazykem, ale s českou kulturou obecně.

V rámci volnočasových aktivit účastníci navštíví významné jihočeské památky. Objeví kouzlo Třeboně, Nových Hradů, Českého Krumlova či Hluboké nad Vltavou. Tyto aktivity napomáhají vzájemnému poznání studentů mezi sebou a zároveň představují možnost, jak si neformálně procvičit češtinu.

Letní škola slovanských studií má na JU dlouhou tradici. Letos se koná její dvacátý sedmý ročník a za celou tuto dobu se jí zúčastnila již téměř tisícovka zájemců o studium češtiny.