15. 5. 2018/Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích slaví 70 let od svého založení

Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích si v úterý 15. května na Slavnostním zasedání Vědecké rady PF JU připomněla 70 let od svého založení. Pozvání do barokního sálu Jihočeského muzea přijala řada významných osobností a hostů spjatých s touto fakultou i vedení Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích v čele s rektorem Tomášem Machulou.

Děkan Pedagogické fakulty Michal Vančura v úvodu slavnostního proslovu připomněl historii fakulty, která je z pohledu rozvoje vysokého školství v regionu jižní Čechy zcela zásadní. Připomněl dvě zásadní skutečnosti, které ilustrují postavení PF JU: „Zaprvé je potřeba vyzdvihnout, že Pedagogická fakulta je nejstarší vysokoškolské pracoviště moderního typu v jihočeském regionu s bezmála 15 000 absolventy v širokém spektru učitelských oborů. Není možné pominout, že významná a určující část učitelů regionálního školství jižních Čech jsou absolventi naší fakulty. Druhou skutečností je známý fakt, že Pedagogická fakulta společně s fakultou zemědělskou stála u zrodu Jihočeské univerzity a díky své tradici a zkušenosti dala prostor a možnost vzniku dalším fakultám a rozvoji celé univerzity.“

Při hodnocení současné situace se pan děkan dotkl především změny v systému financování vysokých škol a dalších novinek, které přinesl nový zákon o vysokých školách. Apeloval při tom především na zachování jednoty fakulty a na potlačení partikulárních zájmů jednotlivých skupin: „Jenom tak může fakulta z tohoto náročného a pulsujícího období vyjít silnější, stejně jako tomu bylo mnohdy v minulosti.“ Děkan při hodnocení současnosti pak nezapomněl poděkovat všem akademickým i neakademickým pracovníkům za jejich práci.

Do budoucna děkan PF JU Michal Vančura zdůraznil především přípravu nových akreditací učitelských oborů, které jsou nyní akreditovány do roku 2021. V přípravě nových akreditací spatřuje výzvu a „možnost prakticky od základu vystavět naše studijní programy tak, abychom připravovali budoucí učitele v orientaci na skutečné potřeby praxe i skutečné potřeby regionu.“

Po svém proslovu děkan předal společně s rektorem Jihočeské univerzity ocenění a pamětní list dlouholetým pracovníkům a spolupracovníkům, kteří se významnou měrou zasloužili o rozvoj Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity. Ocenění byli navrženi jednotlivými katedrami a schváleni kolegiem děkana.

Po slavnostním předání a vystoupení pěveckého sboru z Biskupského gymnázia J. N. Neumanna se ujal slova rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Tomáš Machula. Ten při svém slavnostním proslovu vyzdvihl pedagogiku a vzdělávání jako klíč k budoucnosti. „Tato skutečnost klade na Pedagogickou fakultu obrovskou odpovědnost a nároky. Prestiž a význam učitelské profese závisí jak na státní správě, která má v rukou financování škol, a tedy i platy učitelů, tak na pedagogických fakultách, které mají v rukou kvalitu odborné přípravy učitelů.“

Do budoucna pak rektor Tomáš Machula popřál fakultě, aby se stala fakultou, která bude udávat směr v pedagogickém výzkumu a v metodách vzdělávání. „Byl bych velmi rád, aby naše pedagogická fakulta tyto trendy v budoucnu nesledovala, ale určovala.

Slavnostní zasedání Vědecké rady PF JU zakončila hymna studentů Gaudeamus Igitur v podání pěveckého sboru Pedagogické fakulty JU.

V úterý 15. května proběhl také slavnostní koncert k 70. výročí založení PF JU. Ten uspořádala katedra hudební výchovy Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích v Koncertní síni Otakara Jeremiáše. Při něm v podání studentů Jihočeské univerzity a známých hostů zazněly nejen skladby slavných autorů, ale např. i směs lidových písní.

 

Seznam oceněných k 70. výročí založení Pedagogické fakulty:

Za rozvoj:

Mgr. Rostislav Černý, CSc.

Mgr. Černý pracoval na fakultě od poloviny 80. let a dosud spolupracuje s katedrou biologie jako externí vyučující. V letech 1998 – 2007 působil jako vedoucí katedry biologie. Je mezi studenty i mezi kolegy respektovaným učitelem se specializací na botaniku, ekologii a ochranu životního prostředí. V době svého působení na fakultě byl klíčovým pracovníkem katedry a její výraznou osobností, kterou zůstává díky pokračující spolupráci i nadále.

 

PhDr. et PaedDr. Jiří Dvořák, Ph.D.

Pracovník Historického ústavu Filozofické fakulty JU, dlouhodobě spolupracuje s katedrou geografie v rámci výzkumu i jako pedagog. Přednáší Historickou geografii pro geografy a patří mezi respektované a oblíbené pedagogy katedry geografie. Zároveň se dlouhodobě významně podílí na kvalifikačních pracích studentů katedry geografie v roli vedoucího nebo oponenta. Zároveň jsou oceňovány jeho aktivity při oborových seminářích katedry.

 

PhDr. Miloslava Dvořáková, CSc.

Pracovala na fakultě od roku 1977, po odchodu do důchodu se stále podílí na výuce jako externí vyučující. Dlouhodobě se zaměřovala na pedagogicko-psychologickou diagnostiku. Tento předmět zabývající se vnitřními podmínkami vyučování prolíná všemi učitelskými obory a studenti její výuku vždy vysoce oceňovali. K problematice pedagogicko-psychologické diagnostiky směřovala i její publikační činnost, toto téma zpracovala i pro celostátní učebnici školní didaktiky z roku 2002. Její přístup k výuce a vedení studentů a dlouholetá práce pro fakultu jsou příkladné.

 

doc. PhDr. Jan Hondlík, CSc.

Na katedře tělesné výchovy a sportu výrazně utvářel její pedagogické a vědecké zaměření od roku 1955 do roku 1994. Garantoval výuku předmětů: teorie tělesné výchovy, sportovní hry, lyžování, zdravotní tělesná výchova. Jeho celoživotní zálibou byl volejbal, který hrál dlouhou dobu na profesionální úrovni.

 

prof. PhDr. František Man, CSc.

Prof. Man patří k dlouholetým oporám katedry pedagogiky a psychologie. Je vysoce uznávaným odborníkem v oblasti psychologie motivace, je autorem řady publikací k problematice úzkosti a stresu ve škole a ve sportu. V nejbližších dnech mu bude udělena hodnost emeritního profesora.

 

doc. PaedDr. Zdeněk Šebrle, CSc.

Na katedře tělesné výchovy a sportu působil celkem 40 let (1972 ¬ 2012). Velmi obětavý učitel a výborný didaktik. Vyučoval didaktiku TV, lyžování, házenou, tenis a squash. Absolvent učitelství tělesné výchovy a biologie na PF v Českých Budějovicích. Docentem didaktiky TV byl jmenován v roce 1989. Odborně se zabýval didaktikou školní tělesné výchovy, zvláště byl zaměřen na didaktiku lyžování dětí na 1. stupni ZŠ. V období od 1. srpna 1991 do 31. ledna 1992 krátce působil jako proděkan PF.

 

PhDr. Milada Vondráčková

Germanistka a literární vědkyně, patří mezi zakládající členy katedry germanistiky Pedagogické fakulty. Na místo odborné asistentky pro německou literaturu nastoupila již 1. března 1971 a pedagogické fakultě zůstala po celý svůj profesní život věrná. Věnovala se zejména novější německy psané literatuře a reáliím německy mluvících zemí. Svými odbornými znalostmi, uměním zaujmout a v roli mentorky ovlivnila mnoho generací budoucích učitelů němčiny a spoluvytvářela odborný i pedagogický profil katedry.

 

 

Za spolupráci:

doc. RNDr. Miroslav Brzezina, CSc.

Doc. Brzezina působí na katedře aplikované matematiky Fakulty přírodovědně humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci, byl děkanem této fakulty. V tomto roce byl zvolen rektorem této univerzity. Je členem vědecké rady PF JU. Dlouhodobě spolupracuje zejména s naší katedrou matematiky v oblasti výukové a tvůrčí činnosti, věnuje se rozvoji učitelského vzdělávání v ČR.

 

prof. Ing. Martin Křížek, CSc.

Proděkan pro vědu a výzkum Zemědělské fakulty JU a vedoucí katedry aplikované chemie na téže fakultě. Dlouhodobě se podílí na zajištění výuky chemie v oborovém studiu na Pedagogické fakultě JU. Zároveň je členem vědecké rady PF JU.

 

Mag. Roswitha Stütz

Vedoucí oddělení pro mezinárodní spolupráci a studijní programy na Vysoké škole pedagogické Horního Rakouska v Linci. Ve své vědecké práci se zabývá jazykovou a kulturní heterogenitou. S naší fakultou spolupracuje již od roku 2010 a podílela se na realizaci řady různých projektů. K těm nejúspěšnějším bezesporu patří projekt s názvem „Přeshraniční týmová výuka“, v jehož rámci čeští studenti pravidelně vyučují na lineckých školách a rakouští studenti na školách českobudějovických. Paní Roswitha Stütz svou angažovaností a rozsahem odborných kompetencí v oblasti interkulturní komunikace výrazně přispívá k dobrému jménu katedry germanistiky v oblasti internacionalizace.

 

prof. PaedDr. Radka Wildová, CSc.

Prof. Wildová působila ve funkci děkanky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v letech 2009–2017, v současné době zastává funkci prorektorky Univerzity Karlovy pro koncepci a kvalitu vzdělávací činnosti. Dlouhodobě se věnuje spolupráci Pedagogické fakulty UK s dalšími institucemi zajišťujícími rozvoj učitelského vzdělání v České republice i v zahraničí, patří mezi ně i Pedagogická fakulta v Českých Budějovicích. Je členkou vědecké rady PF JU.