6. 3. 2017/Akademici zahajují osmý cyklus přednášek pro veřejnost

Kde se skrýval nedávno nalezený poklad z Bošilce?  Co dokáže o historii lidstva prozradit lidský genom? Proč dochází ke kolapsům včelstev či jaké křesťanské symboly nalezneme v jihočeské krajině? Na tyto a mnoho dalších otázek odpoví nový, v pořadí již osmý přednáškový cyklus Akademické půlhodinky, který společně připravují Biologické centrum Akademie věd ČR a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. V celkem deseti přednáškách představí odborníci z obou institucí pestrou směs zajímavých témat z nejrůznějších vědních oborů. Cyklus začíná 7. 3. 2017 a přednášky se budou konat každé úterý v 16 hodin ve studentském kostele v ulici Karla IV. č. 22 v Českých Budějovicích. Vstup je zdarma.

Akademické půlhodinky se poprvé představily na podzim 2013 a pokračují tak již čtvrtým rokem. Za tu dobu si už našly věrné posluchače z řad široké veřejnosti, a to jak středoškolských a vysokoškolských studentů, tak i aktivních seniorů a lidí středního věku.  Odborníci přibližují svá témata tak, aby jim porozuměl každý laik. Jak sám název napovídá, přednášky trvají přibližně 30 minut, po skončení následuje krátká diskuse.

První přednáška zavede posluchače do Bošilce, kde byl v roce 2013 nalezen mincovní poklad z období třicetileté války. Jan John z Archeologického ústavu Jihočeské univerzity pohovoří o tom, kde se poklad skrýval a jak byl objeven, co obsahuje a jakou má hodnotu.

Program Akademických půlhodinek:
  7. 3.  Jan John - Mincovní poklad z Bošilce
14. 3.  Michal Žurovec – Genom jako kronika lidstva
21. 3.  Lucie Betáková - Jazyková politika Evropské unie a J. A. Komenský
28. 3.  Štěpán Ryba – Nemoci včelstev
  4. 4.  Kamila Vránková - Horor a hledání identity v současné britské literatuře pro mládež
11. 4.  Jiří Černý - Netušená nebezpečí, aneb o lovu virů v polárních oblastech
18. 4.  Miloš Zelenka - Literatura a literární věda z pohledu světových komparatistických kongresů
25. 4.  Miloslav Devetter – Život po životě: lekce z nesmrtelnosti živočichů
  2. 5.  Michaela Vlčková - Křesťanské symboly v jihočeské krajině
  9. 5.  Marek Šmejkal - Proč se samičky do rozmnožování zrovna nehrnou?

Anotace přednášek a informace o přednášejících najdete na webech Biologického centra: www.bc.cas.cz/verejnost-a-media/verejnost-a-media-detail/3476-akademicke-pulhodinky-8-cyklus/ a Jihočeské univerzity: www.jcu.cz/o-univerzite/media-a-propagace/akademicke-pulhodinky

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková, tisková mluvčí, Jihočeská univerzita, tel.: 389 032 160, 724 347 949, e-mail: dvorakovad@jcu.cz
Mgr. Daniela Procházková, referentka publicity, Biologické centrum AV ČR, tel. 387 775 064, 778 468 552, e-mail: daniela.prochazkova@bc.cas.cz