22. 8. 2017/Pětačtyřicítka cizinců se na Filozofické fakultě učí češtinu v rámci letního jazykového kurzu

V pondělí 21. srpna 2017 byla na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity zahájena Letní škola slovanských studií. Dorazila na ni téměř padesátka cizinců z 11 zemí, kteří se chtějí naučit či si vylepšit češtinu. Kurzu se účastní úplní začátečníci, středně pokročilí až pokročilí uživatelé češtiny. Jsou mezi nimi studenti i zájemci z řad široké veřejnosti.

Do Českých Budějovic přijeli zájemci z Německa, Rakouska, Velké Británie, Francie, Itálie, Ruska, Švýcarska, Chorvatska, Bulharska, Moldávie a Uzbekistánu. Do tajů češtiny budou pronikat následující tři týdny. První den byl tradičně věnovaný přivítání účastníků, jejich seznámení se mezi sebou i s lektory, kteří je budou vyučovat. Všichni účastníci také absolvovali jazykový test, který je pomohl podle stávající znalosti češtiny rozřadit do jedné z pěti skupin, v kterých výuka bude probíhat. Znalosti se pohybují od úplných začátečníků, přes mírně a středně pokročilé až po pokročilé.

Letní škola vedle klasické jazykové výuky, která zahrnuje procvičování gramatiky, výslovnosti a četby, nabízí i přednášky například zaměřené na českou literaturu nebo historii. Program zpestří promítání českých filmů, aby se účastníci kurzu seznámili s českou kulturou obecně. V rámci volnočasových aktivit účastníci navštíví významné jihočeské památky. Objeví kouzlo Třeboně, Nových Hradů, Českého Krumlova či Hluboké nad Vltavou. Tyto aktivity napomáhají vzájemnému poznání studentů a zároveň představují možnost, jak si neformálně procvičit češtinu.

Letní škola slovanských studií má na JU dlouhou tradici. Letos se koná již její dvacátý šestý ročník. Za tuto dobu se jí zúčastnila již téměř tisícovka zájemců o studium češtiny.

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková