22. 3. 2017/Teologická fakulta JU připravila akci pro děti, od podzimu pro ně spouští také Dětskou univerzitu

Teologická fakulta JU připravila experimentální den pro malé výzkumníky ve věku 10+ s názvem „Vědecky!“. Cílem akce je dětem zábavnou formou představit činnosti a témata, kterými se fakulta zabývá. TF JU má s akcemi pro děti již dlouholeté zkušenosti. Několik let například pořádá Univerzitu pro prarodiče a vnoučata. Na letošní podzim pak chystá otevření Dětské univerzity.

Akce Vědecky! se koná v sobotu 25. března od 9 do 15 hodin v sídle fakulty v Kněžské ulici 8 v Českých Budějovicích. Na děti čeká program, v jehož rámci budou společně pátrat po vzniku světa. „Program bude rozdělený do několika výukových bloků a zavede malé vědce do světa filosofie, teologie nebo etiky. Děti se budou moci vžít do role opravdových vědců, kteří společně bádají a hledají konkrétní odpovědi na vědecká témata,“ sdělila Vladimíra Nechvátalová z TF JU a upřesnila, že děti se budou učit nové poznatky třídit, vybírat z nich ty správné, promýšlet o nich společně i samostatně, aby nakonec zjistily, jak jim mohou pomoci v jejich životě. Celý den je organizován zábavnou formou. Děti budou luštit šifry, plnit pestré úkoly, podle indicií hledat odborné knihy, budou také cestovat v čase a seznámí se s historickými osobnostmi.

„Zájem o kurz nás mile překvapil. Jeho kapacita je v současné době již naplněna. S ohledem na to, abychom mohli s dětmi pracovat v menších skupinách a tím se jim více věnovat, bylo nutné kapacitu omezit. Zájemci o účast však nemusí zoufat a mohou se hlásit na obdobný program, který bude pod hlavičkou Dětské univerzity otevřen na naší fakultě na podzim,“ řekla organizátorky Dětské univerzity TF Veronika Iňová.

Dětská univerzita na TF JU je určena dětem od 10 do 15 let. Setkání budou probíhat jednou za měsíc v sobotu dopoledne od 9 do 12 hodin. Děti se seznámí s obory, které se na fakultě vyučují a vyzkouší si práci odborníků. Budou zkoumat, přemýšlet, promýšlet a společně hledat odpovědi na zajímavé otázky o životě, světě a náboženství. Setkání budou vždy tematicky zaměřená. „První ročník je věnován tématu život,“ přiblížila Veronika Iňová.

Každé setkání bude mít svoji zážitkově-naukovou část, kde se děti například setkají s významnými osobnostmi filosofického světa a světa náboženství či navštíví církevní památky, a část diskuzní, při níž děti zhodnotí nově načerpané znalosti i zážitky a společně promyslí, jaké významy mohou mít tyto skutečnosti pro jejich vlastní duchovní i praktický život.

Přihlášky do Dětské univerzity bude fakulta přijímat od 1. 6., podrobnosti jsou na webu fakulty  www.tf.jcu.cz/pro-verejnost/detska-univerzita.

Dětská univerzita působí na Jihočeské univerzitě od minulého roku. Zapojeny jsou do ní čtyři z osmi fakult - Pedagogická, Zdravotně sociální, Rybářství a ochrany vod a nově právě Teologická fakulta. Do budoucna se plánují zapojit i další fakulty. Akce pro děti nejsou na JU však novinkou, všechny fakulty je pořádá již dlouhé roky. Podobu mají například příměstských či klasických táborů, seminářů, přednášek, dnů s vědou či prohlídek odborných pracovišť.

Kontakt:
Mgr. Vladimíra Nechvátalová, Ph.D., TF JU, tel.: 774 986 457, e-mail: vnechvatalova@tf.jcu.cz
Mgr. Dagmar Dvořáková, tisková mluvčí JU, tel.: 389 032 160, 724 347 949, e-mail: dvorakovad@jcu.cz