21. 11. 2017/Na JU se zájemci naučí, jak si doma uvařit pivo či jak založit minipivovar. Škola nově otevřela kurzy vaření piva pro veřejnost

Malé soukromé minipivovary či domácí varny piva vznikají jak houby po dešti. Ne všichni nadšenci však mají potřebné znalosti a vědomosti, jak pivo vařit, jaké suroviny i postupy pro jeho výrobu zvolit či jakých začátečnických chyb se vyvarovat. Rady a inspiraci nyní mohou zájemci hledat na kurzech vaření piva, které nově nabízí minipivovar Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity. Kurzy jsou vedeny zkušeným sládkem s dlouholetou praxí z velkého pivovaru.

Zemědělská fakulta JU pořádáním kurzů pro veřejnost reaguje na aktuální situaci v oblasti rozvoje minipivovarů a domácího vaření piva vůbec. „Ne nadarmo se říká, že Češi jsou národem pivařů. V současné době je v České republice přes tři sta padesát minipivovarů. Z toho jich sto padesát vzniklo v posledních třech letech a dá se říct, že v současné době vzniká v podstatě každý týden nový,“ sděluje k zájmu o výrobu piva Pavel Smetana, vedoucí katedry potravinářských biotechnologií a kvality zemědělských produktů Zemědělské fakulty JU, pod kterou minipivovar spadá. Doplňuje, že domácích varen piva je pak nespočet.    

„V souvislosti s velkým zájmem o vlastní vaření piva jsme se rozhodli, že otevřeme kurzy pro veřejnost. Máme co nabídnout, ať už jde o moderní zázemí našeho minipivovaru, který využíváme pro výukové a vědecké účely, či potřebné znalosti a vědomosti i nejnovější informace z oboru. Naše katedra se na biotechnologie a celkově kvalitu potravin dlouhodobě specializuje,“ říká Smetana. Kurzy jsou určeny pro pivní nadšence, kteří si chtějí zkusit pod odborným dohledem uvařit svoji první várku piva, i pro ty zkušenější, kteří chtějí vylepšit své receptury či vyzkoušet nové.  

Kurzy nemají pevnou náplň, ale budou organizovány individuálně dle potřeb samotných zájemců. Počet v jedné skupině bude od jednoho do pěti účastníků. „Sami účastníci si určí, na co kurz chtějí zaměřit, budeme jim ho takzvaně připravovat na míru podle jejich přání,“ upřesňuje Smetana. Fakulta může nabídnout kurzy zaměřené na samotné vaření piva, ale nabídne i teoretickou přípravu na vaření, čistění a dezinfekci provozu, úvod do problematiky pivních druhů či také aktuální informace ohledně legislativy k minipivovarům a domácímu vaření.

Cena kurzu se pohybuje od 2 500 do 5 000 korun za jednoho účastníka a odvíjí se od požadavků samotných zájemců na skladbu kurzu. Délka kurzu je v závislosti na zvolené náplni jeden až dva dny. „Není to první kurz, který pro veřejnost pořádáme. Již v minulosti jsme organizovali kurzy zaměřené například na výrobu sýrů. U veřejnosti měly úspěch,“ zakončuje Smetana a dodává, že pořádání kurzů vnímá katedra i osvětově, aby veřejnosti předala nejmodernější poznatky, trendy a fundované informace. Ne všechny kurzy, které pořadatelé nabízejí, mají totiž potřebnou kvalitu.

Zájemci o účast v kurzu najdou bližší informace na webu Zemědělské fakulty JU www.zf.jcu.cz .

 

Kontakt:

Ing. Pavel Smetana, Ph.D., vedoucí katedry potravinářských biotechnologií a kvality zemědělských produktů ZF JU, tel.: 736 528 528, e-mail: smetana@zf.jcu.cz

Ing.  Monika Březinová, Ph.D., Zemědělská fakulta JU, tel.: 389 032 730, 725 948 177, e-mail: brezina@zf.jcu.cz

Mgr. Dagmar Dvořáková, tisková mluvčí JU, tel.: 389 032 160, 724 347 949, e-mail: dvorakovad@jcu.cz