11. 10. 2017/Jihočeská univerzita uspěla v mezinárodním hodnocení kvality vědecké práce

V aktuálně zveřejněném mezinárodním srovnání univerzit podle kvality vědecké práce, které každoročně sestavuje National Taiwan University (NTU), uspěla Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích ve třech oborových kategoriích. Potvrzují se tím kvality JU v oblasti vědy a výzkumu.

Hodnocení NTU je založeno na kvalitativním a kvantitativním hodnocení publikační výkonosti jednotlivých univerzit, přičemž kvalitativní hodnocení se na celkovém bodovém skóre podílí ze tří čtvrtin. „Hodnotí se počty publikací v odborných časopisech nebo citovanost vědeckých publikací dané instituce,“ upřesnil klíč k hodnocení prorektor pro vědu a výzkum JU prof. Tomáš Polívka a dodal, že pro objektivnější možnost srovnání jsou v hodnocení zohledňovány výsledky jak za delší časové období (posledních 11 let), tak výsledky nejaktuálnější dosažené v posledních dvou letech.

Hodnocení podléhá široká oblast bádání vyjma humanitních oborů. Celkem se hodnotí ve čtrnácti oborových žebříčcích. Posuzují se vědecké výsledky dosažené například v oblasti fyziky, matematiky, chemie, farmakologie a toxikologie, počítačových věd, strojního inženýrství nebo zemědělských věd.

Jihočeská univerzita uspěla ve třech kategoriích. Nejlépe se umístila v žebříčku „Věda o rostlinách a zvířatech“, kde obsadila celkově 174. místo na světě a druhé místo v rámci českých univerzit. Dále JU bodovala také v oborovém žebříčku „Životní prostředí a ekologie“, ve kterém dosáhla na 276. místo v rámci všech hodnocených univerzit a na třetí místo v rámci České republiky. Třetím oborovým žebříčkem, ve kterém univerzita zaznamenala úspěch, je žebříček sestavovaný v rámci „Zemědělských věd“. V této kategorii, ve které bodovaly pouze tři české univerzity, se JU v mezinárodním srovnání umístila na sdíleném 451–500. místě.

Díky výsledkům v uvedených třech oborových žebříčcích se tak JU poprvé probojovala také do jednoho ze šesti žebříčků sestavovaných v rámci šířeji pojatých vědních oblastí, konkrétně do žebříčku za oblast „Zemědělství“, ve kterém obsadila společně s Masarykovou univerzitou v Brně sdílené 282. místo na světě a druhé místo v rámci univerzit z České republiky.

„Vedle vzdělávání je naší prioritou systematická a soustředěná vědecká práce v různých oborech. Těší nás proto, že se Jihočeská univerzita začíná prosazovat v mezinárodních hodnotících žebříčcích, což ukazuje na náš velký vědecký potenciál jak v českém, tak v mezinárodním prostředí,“ okomentoval umístění prorektor Polívka.

Více informací a výsledky hodnocení NTU jsou k dispozici na adrese http://nturanking.lis.ntu.edu.tw/

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková