30. 8. 2016/Jihočeská univerzita otevírá vlastní mateřskou školku

Jihočeská univerzita zahajuje provoz vlastní mateřské školky. Ta nese název Kvítek a určená je dětem zaměstnanců univerzity. Předškolní zařízení má kapacitu 30 dětí. První dva roky provozu bude zařízení fungovat jako dětská skupina. Školka se nachází v těsné blízkosti univerzitního kampusu. Kvítek zahájí provoz 1. září.

Mateřská škola sídlí ve zcela nové budově, která byla pro tyto účely postavena. Dvoupodlažní dům se nachází v ulici Šípková v blízkosti kampusu. „Budova je vzdušná, prosvětlená a prostorná. Nachází se v klidné lokalitě nedaleko od univerzitního kampusu a lesoparku Stromovka, což je pro nás strategicky výhodné, budeme tak s dětmi moci chodit na procházky do kampusu, kde je plno zeleně a také zvířata v ohradách, která zde chová zemědělská fakulta, nebo vyrážet s dětmi na výlety do Stromovky. K budově školy patří také zahrada, kde si děti mohou hrát. K dispozici zde mají skluzavky, pískoviště i zahradní domek,“ sdělila Magdalena Dušáková, ředitelka Mateřské školy JU a dodala: „Kapacita Kvítku je třicet dětí. V současné době máme ještě dvě místa volná. V zařízení budou děti od jednoho do sedmi let a starat se o ně bude pět vychovatelek.“

Univerzita se snaží vyjít vstříc potřebám zaměstnanců, uzpůsobila tomu proto i docházku dětí. „Rodičům nabízíme variabilní docházku pro jejich děti. Bude záležet pouze na nich, jakou variantu si zvolí. Budou k nám moci dát děti na celý den nebo jen na půl dne. Není ani povinností, aby zde děti byly po všechny dny v týdnu, mohou k nám docházet například jen na dva tři dny v týdnu. Záleží jen na nich, jak program dětí poskládají,“ upřesnila Magdalena Dušáková.

Při vzdělávání předškoláků budou vychovatelky využívat vedle klasických pomůcek a hraček i nové prvky, které zohledňují moderní trendy ve vzdělávání. Děti budou mít například k dispozici interaktivní tabuli a interaktivní dotykový stůl, které podporují spolupráci dětí navzájem a současně rozvíjí jejich komunikační dovednosti. Stravování dětí bude zajišťovat menza univerzity.

V prvních dvou letech bude zařízení fungovat jako dětská skupina, respektive dvě dětské skupiny. První početnější skupina zahrnuje děti od jednoho do tří let věku. Druhou skupinu tvoří děti starší tří let.

Celkové náklady na zřízení školky činí téměř 15 milionů korun. Přes 1,2 milionu korun poskytlo v rámci dotace Ministerstvo práce a sociálních věcí. Ostatní náklady jsou hrazeny ze zdrojů Jihočeské univerzity.

Kontakt:

Bc. Magdalena Dušáková, ředitelka MŠ JU, tel.: 606 600 520, e-mail: dusakova@jcu.cz

Mgr. Dagmar Dvořáková, PR manažerka, Útvar vnějších vztahů a komunikace JU, tel.: 389 032 160, 724 347 949, e-mail: dvorakovad@jcu.cz