26. 5. 2016/Lidé si zdarma půjčí hole nordic walking a naučí se s nimi chodit

Za pomoci speciálních severských holí, které si zájemci mohou zdarma půjčit, se lidé v sobotu 28. května projdou areálem kampusu Jihočeské univerzity a mohou se vydat i do blízké Stromovky. Start tradičního pochodu, který pořádá Zdravotně sociální fakulta JU, je ve 14:30 za Akademickou knihovnou. Akce však začíná už ve 13 hodin, protože instruktoři nejdřív vysvětlí, jak hole používat – pokud je totiž technika správná, rozpohybuje 90 procent svalů v těle. „Při správném využití severských holí je chůze snadná a prospěšná tělu. Lze ji provozovat v každém věku a při jakékoli fyzické zdatnosti,“ vysvětlila Andrea Hudáčková z pořádajícího Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU.

Je to už šestý ročník oblíbené akce, která se koná ve spolupráci s organizací Nordic Walking live, která zdarma zapůjčí hole a zajistí lektory.  ZSF JU tuto akci každoročně obohacuje o možnost zkontrolovat svůj zdravotní stav. Součástí jsou proto zdravotní testy, při nichž budou studenti oboru Všeobecná sestra účastníkům měřit krevní tlak, BMI a celkový tuk přístrojem OMRON, dále i celkový cholesterol a glykémii. Základní měření jsou zdarma, další za poplatek v symbolické výši.

Akce je opět otevřená veřejnosti. Šance půjčit si bezplatně hole a naučit se s nimi zacházet láká do univerzitního kampusu každoročně kolem stovky chodců, někteří se vracejí každým rokem, aby si upevnili zdravé návyky a dozvěděli se novinky. Od 14 hodin rozehřeje účastníky orientální tanec, program pak ukončí losování tomboly a ocenění nejstaršího a nejmladšího účastníka.

Bližší informace:
PhDr. Andrea Hudáčková, Ph.D., katedra ošetřovatelství a porodní asistence ZSF JU, tel. 606 310 352, 38 903 7533, e-mail: hudaca@zsf.jcu.cz
Mgr. Alena Binterová, public relation ZSF JU, tel. 702 031 926, e-mail: abinterova@zsf.jcu.cz