21. 11. 2016/Mezi tisíc nejlepších univerzit světa se dostalo i 6 škol z Česka. Jihočeská univerzita je mezi nimi.

Šest českých vysokých škol, mezi nimi i Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, uspělo v mezinárodním srovnání a dostalo se mezi tisíc nejlepších univerzit světa. Žebříček U.S. News Best Global Universities 2017 posuzoval vysoké školy z 65 zemí světa. První místo obsadila Harvardova univerzita.

Žebříček sestavuje významný americký časopis U.S. News & World Report. V rámci hodnocení bylo posuzováno celkem 1262 univerzit z 65 zemí světa, ze kterých byla sestavena tisícovka nejlepších. V ČR působí celkem 49 veřejných, státních a soukromých vysokých škol. Do tisícovky nejlepších se podařilo dostat šesti z nich. Českým lídrem je Univerzita Karlova následovaná Univerzitou Palackého, Českým vysokým učením technickým v Praze, Masarykovou univerzitou a právě Jihočeskou univerzitou. Šesté místo v republikovém srovnání patří Vysokému učení technickému v Brně. Jihočeská univerzita v žebříčku celkově obsadila 850. příčku.

„Umístění Jihočeské univerzity v žebříčku U.S. News Best Global Universities vnímáme jako úspěch. Bereme to jako ocenění naší dlouholeté vědecké i pedagogické práce. Jde o mezinárodní srovnání vysokých škol, které nás poměřuje se zahraničními univerzitami. To, že jsme uspěli ve velké konkurenci zahraničních univerzit, je pro nás také motivace do budoucnosti,“ sdělil prorektor pro rozvoj a vnitřní hodnocení JU prof. Bohumil Jiroušek a upřesnil: „Hodnotí se na základě 12 kritérií, která posuzují zejména vědecký výkon a vědeckou reputaci vysoké školy. Zohledňuje se například i počet publikací, které patří ve svém oboru k nejcitovanějším.“

Vedle globálního žebříčku sestavuje časopis U.S. News & World Report také žebříčky oborové. Také zde slaví JU úspěch, když se jí pro oblast botaniky a zoologie podařilo obsadit 206. místo. Celkovým vítězem srovnání se stala Harvardova univerzita před Massachusettským technologickým institutem a Stanfordovou univerzitou.

Kompletní výsledky jsou k dispozici na webech www.usnews.com/education/best-global-universities/rankings?int=a27a09 a http://www.usnews.com/education/best-global-universities/czech-republic.

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková