14. 1. 2016/Jihočeská univerzita se po roce opět otevírá veřejnosti, pořádá den otevřených dveří

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích opět po roce otevírá brány široké veřejnosti. V pátek 15. ledna 2016 pořádá den otevřených dveří. Návštěvníky je připraveno uvítat všech osm fakult univerzity, které budou poskytovat informace o studiu, nabízených oborech a podmínkách přijímacího řízení. Během celého dne si zájemci budou moci prohlédnout i zázemí fakult, laboratoře a učebny a seznámit se s vědeckými projekty a výzkumem, kterými se odborníci z univerzity zabývají. Den otevřených dveří JU je možné navštívit od 9 do 15 hodin. Pedagogická fakulta, největší fakulta JU, s ohledem na velký počet oborů zahajuje program již v 8.30 hodin.

„V minulém roce navštívilo v rámci dne otevřených dveří Jihočeskou univerzitu přibližně tři a půl tisíce zájemců. Tradičně jsou mezi návštěvníky zájemci o studium, a to především z jižních Čech, ale i z okolních západních a středních Čech a také z Vysočiny. Zájemci o studium se chodí hlavně informovat o oborech a podmínkách přijímacího řízení, dále se také například zajímají o možnosti, kam mohou během studia vyjet na stáž do zahraničí. Další početnou skupinkou jsou návštěvníci, kteří mají zájem si prohlédnout zázemí jednotlivých fakult, učebny, laboratoře a další odborná pracoviště. Den otevřených dveří navštěvuje věkově pestrá skupina od malých dětí, přes studenty až po dospělé. Den otevřených dveří vnímáme proto nejen jako informační akci, co a kde je možné studovat, ale chceme návštěvníkům něco zajímavého ukázat a také je pobavit. Fakulty proto připravily pestrý doprovodný program plný praktických ukázek, her a přednášek,“ upřesňuje Miroslav Papáček, prorektor pro studium Jihočeské univerzity.

Kromě zázemí fakult se veřejnosti otevře také Akademická knihovna v kampusu. Komentované prohlídky začínají v 10 a 12 hodin. Mimo těchto termínů mohou zájemci během celého dne kdykoliv přijít a sami si knihovnu prohlédnout.

Fakulta Ekonomická, Filozofická, Přírodovědecká, Rybářství a ochrany vod a Zemědělská se zájemcům představí v kampusu, Teologická fakulta ve svém sídle v Kněžské ulici, Pedagogická fakulta v budově v Jeronýmově ulici a Zdravotně sociální fakulta na pracovištích v ulici U Výstaviště a J. Boreckého.

Výběr z programu jednotlivých fakult JU

Ekonomická fakulta – zájemci si budou moci např. vyzkoušet soutěž „Jeden den manažerem supermarketu“, kdy se převtělí do funkce manažera marketu a vyzkouší si jeho práci. Budou objednávat zboží, vybírat sortiment z pestré nabídky výrobků, rozhodovat o tom, jaký výrobek nabídnout za akční ceny atd.

Filozofická fakulta nabízí komentovanou prohlídku laboratoří archeologického ústavu, kde se zájemci seznámí s prací archeologa. Dozví se, v jakých lokalitách v jižních Čechách provádí studenti a pedagogové archeologické průzkumy, jaké předměty se jim podařilo zde nalézt a jaká informace jim toto přineslo. Vystavena bude např. pravěká keramika či kovové předměty a mince.

Pedagogická fakulta – na katedře geografie si zájemci např. prohlédnout modely zeměkoule a planetek, podrobné mapy světadílů a různé pomůcky používané při výuce. Ti hravější z návštěvníků si mohou jednoduché mapy sami sestavit.

Přírodovědecká fakulta připravila ukázky zvířat, např. hadů či podzemních afrických hlodavců, takzvaných rypošů. Pro technicky zaměřené návštěvníky jsou připraveny dnes stále oblíbenější drony. Fakulta nabízí také velké množství přednášek, např. o výzkumu jihočeských vědců na Špicberkách, kde má JU vlastní polární stanici, oddělení forenzní vědy a kriminalistiky Ústavu aplikované informatiky fakulty bude předvádět forenzní zkoumání IT techniky.

Fakulta rybářství a ochrany vod – vystaveny budou rybí preparáty i pomůcky používané při výuce a při výzkumu v laboratořích. Návštěvníci budou moci ochutnat rybí speciality a při praktických ukázkách získat rady, jak zpracovávat ryby. Pro aktivněji zaměřené je připravena prezentace o sportovním rybolovu.

Teologická fakulta připravila netradiční prohlídku zázemím fakulty pomocí v současné době stále využívanějšího QR kódu. Ten si návštěvník načte přes svůj mobil a na telefonu se mu zobrazí text s informacemi o místě, kde se nachází, čím se dané pracoviště zabývá i pokynem, jakou trasou má postupovat dále. Na trase zavítá např. do biblické dílny nebo fakultní kaple.

Zdravotně sociální fakulta nabídne např. praktické rady týkající se správné životosprávy, odborníci poradí, jak se správně stravovat, pohybovat, jak relaxovat nebo jak pomocí jednoduchým cviků předejít třeba bolestem zad. Návštěvníci si budou moci prohlédnout i učebnu přebudovanou na nemocniční pokoj s potřebným vybavením včetně figurín a pomůcek (studenti toto využívají pro praktický nácvik činností).

Zemědělská fakulta – milovníci zvířat mohou navštívit školní statek a prohlédnout si zde chovaná zvířata, z nichž většina patří do tzv. genetických živočišných zdrojů ČR, čímž se fakulta snaží dlouhodobě přispívat k ochraně původních českých plemen hospodářských zvířat tak, aby se tento genofond uchoval i pro další generace. Na statku je k vidění např. původní česká červinka (plemeno skotu), přeštické černostrakaté prase, bílá krátkosrstá koza, šumavská ovce, česká slepice zlato kropenatá, králík český luštič, česká husa či koně slezského norika.

Bližší informace k programu dne otevřených dveří na jednotlivých fakultách jsou k dispozici na www.jcu.cz/o-univerzite/udalosti/den-otevrenych-dveri-jihoceske-univerzity-1

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková
PR manažerka
Útvar vnějších vztahů a komunikace Jihočeské univerzity
Tel.: 389 032 160
Mobil: 724 347 949