1. 10. 2016/Zdravotně sociální fakulta JU ovládla soutěž Jihočeská sestřička

Studentky Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity vyhrály v sobotu v českokrumlovské nemocnici odbornou soutěž Jihočeská sestřička, v níž se utkalo 15 týmů tvořených zdravotnickými asistenty, porodními asistentkami a všeobecnými sestrami z celého kraje.

Studentky absolvovaly stanoviště s praktickými úkoly, které se týkají jejich budoucí profese, například resuscitace, odběr krve, aplikování kanyly, transport pacienta či stlaní nemocničního lůžka.

Soutěž měla dvě kategorie: jednu pro střední zdravotnické školy a druhou pro VŠ a VOŠ. Jihočeskou univerzitu zastupovaly tři čtyřčlenné týmy složené ze studentek třetích ročníků - jeden z nich se stal absolutním vítězem a dobře uspěly i další dva. V době velkých diskusí nad vzděláváním zdravotních sester je to podle děkanky ZSF JU Valérie Tóthové pádný argument. „Jsem velice ráda, že samy naše studentky dokázaly v konkurenci ostatních škol obhájit, že vysokoškolské vzdělání je pro jejich práci důležité,“ uvedla prof. Tóthová, která s kolegyněmi studentkám celý den fandila přímo na místě. Kromě znalostí a zručnosti mělo na hodnocení týmů velký vliv i to, jak jsou studenti schopni mluvit s pacienty a trpělivě jim vysvětlit vše, co je zapotřebí.

ZSF JU tím skvěle reprezentovala Jihočeskou univerzitu, a to už podruhé v historii této soutěže. Její první ročník v Prachaticích totiž loni vyhrálo družstvo složené z čerstvých prváků: tří studentek a jednoho studenta oboru Všeobecná sestra. Letos proto mělo 12 studentek (budoucích sester a porodních asistentek) laťku nasazenou velmi vysoko. O to větší radost pak zavládla při večerním vyhlášení výsledků v Jízdárně českokrumlovského zámku. ZSF JU místo na výsluní nejen obhájila, ale dokonce ještě překonala. Absolutní vítězství i prvenství v kategorii 3. ročníků VOŠ a VŠ zajistily pro ZSF JU studentky třetího ročníku oboru Všeobecná sestra Karolína Švecová, Michaela Tušlová, Iveta Příplatová a Anna Vodičková. Vítězný tým, který si dokonce speciálně pro soutěž vyrobil svá vlastní trička, doprovázel soutěží Roman Menhart - absolvent ZSF JU, který nyní pracuje v laboratoři českokrumlovské nemocnice.