5. 11. 2015/Přírodovědecká fakulta JU představila jihočeským podnikatelům jak využít poznatky vědy a výzkumu v praxi

„Že využití vědy a výzkumu v praxi má smysl dokazuje například projekt Apollo – přistání člověka na měsíci, kdy se vládní investice Spojených států do výzkumu, technologií a logistiky nejen několikanásobně vrátily, ale především přinesly do praktického života celé společnosti řadu nových znalostí a příležitostí.“ Těmito slovy zahájil ředitel úřadu Jihočeské hospodářské komory Luděk Keist unikátní workshop s názvem Transfer technologií v praxi aneb jak využít poznatky vědy a výzkumu v praxi.

„Česká republika má velký potenciál v oblasti vědy a výzkumu a má co nabídnout nejen aplikované a privátní sféře v České republice, ale i světu, tak jak tomu bylo již v minulosti například díky známým kontaktním čočkám či v případě vývoje očkovacích látek,“ zmínil v úvodu workshopu rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.

Workshop uspořádala ve svých prostorách Jihočeská hospodářská komora (JHK) ve spolupráci s Kanceláří transferu technologií Jihočeské univerzity a Agenturou CzechInvest dne 3.11.2015. „Hlavním cílem akce bylo vytvořit funkční a interaktivní spolupráci veřejného a soukromého sektoru ve výzkumu, vývoji a inovacích a zajistit efektivní využívání a přenos poznatků mezi těmi, kteří výzkum dělají a těmi, kteří  ho pak transformují na výrobky, technologie a služby,“ řekla Růžena Štemberková, vedoucí kanceláře transferu technologií Jihočeské univerzity.

Jihočeští podnikatelé dostali příležitost seznámit se s novými technologiemi, jež vyvíjí akademická sféra a které přináší nové možnosti ve výrobě či zpracování produktů, již podruhé. Tentokrát se jednalo o představení jednotlivých laboratoří Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Zároveň zde měli zástupci firem možnost představit své potřeby a požadavky v oblasti vědy a výzkumu a navázat budoucí spolupráci. „Chtějí-li podnikatelé uspět a udržet svoji konkurenceschopnost, musí se neustále rozvíjet a inovovat. Je důležité, aby bylo zajištěno propojování vědy a výzkumu s podnikatelským prostředím, aby nové znalosti nezůstávaly pouze na půdě univerzity,“ řekla Dana Feferlová, zástupce ředitele úřadu JHK.

Součástí programu bylo i seznámení se s finančními nástroji vhodnými pro oblast spolupráce s výzkumnou sférou. „Pro takovou spolupráci jsou v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost vhodné čtyři programy a to program Aplikace, Partnerství znalostního transferu, Inovace – Projekt na ochranu práv průmyslového vlastnictví a program Spolupráce,“ informovala ředitelka regionální kanceláře Agentury CzechInvest Iva Smudková.

Program Aplikace se zaměřuje na podporu průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje, jehož výsledkem bude například funkční prototyp, poloprovoz, ověřená technologie, software či průmyslový vzor.

Program Partnerství znalostního transferu podporuje vytvoření partnerství mezi malým a středním podnikem a organizací pro výzkum a šíření znalostí za účelem transferu znalostí. Tento znalostní transfer je realizován za účasti absolventa magisterského či doktorského studia přímo v provozovně podniku.

Inovace – Projekt na ochranu práv průmyslového vlastnictví podporuje zajištění ochrany průmyslového vlastnictví v ČR a zahraničí ve formě vynálezů, patentů, ochranných známek, užitných vzorů a průmyslových vzorů.

Program Spolupráce podporuje mimo jiné Technologické platformy, jejichž cílem je podpora koordinační činnosti platformy zejména v oblasti průmyslových výzev daného odvětví, technologický foresigt či například navázání hlubší spolupráce s evropskými technologickými platformami apod.

Bezplatné konzultace ke všem programům Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost nabízí Agentura CzechInvest přímo v Českých Budějovicích na adrese Husova 5, České Budějovice. 

Přírodovědeckou fakultu představili zástupci jednotlivých laboratoří:

Laboratoř analytické chemie prezentoval David Kahoun, výzkumný pracovník Ústavu chemie a biochemie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Představil nejen instrumentální vybavení, kterými laboratoře disponují, ale také objasnil možnosti spolupráce s privátní sférou, jak na přípravách vzorků k analýze, tak samotných analýzách vzorků dle zadání specifických potřeb.

Ivana Kuta Smatanová hovořila nejen o laboratoři strukturní chemie a biochemie, ale vysvětlila i funkci proteinů, jejímuž zkoumání se pracovníci fakulty věnují. „Je nutné znát molekulovou strukturu proteinů, aby bylo možné zjistit jejich funkci mimo jiné i proto, aby v případě, že přestanou fungovat, jsme věděli proč a jak tuto nefunkčnost řešit“, zmínila Smatanová pro ilustraci, jaké využití v praxi tyto výsledky mají.

Laboratoř elektronové mikroskopie, kterou prezentovala Jana Nebesářová, představila, jakým přístrojovým vybavením disponují, například k pozorování vnitřní struktury buněk, bakterií, virů nebo makromolekulárních komplexů.

Ústav aplikované informatiky Přírodovědecké fakulty JU, který představil Jiří Jelínek, spolupracuje například se společností E-ON. Vedle řady specializací se její laboratoř robotiky a embedded systémů zabývá například konstrukcí autonomních robotů - dronů či řízením paralelních robotů.

Hala Sehadová hovořila o laboratoři molekulární chronobiologie a o jejím vybavení, které mohou nabídnout v rámci aplikovaného výzkumu, například pro izolaci a purifikaci proteinů.

Laboratoře fyziky plazmatu představil Vítězslav Straňák. Jejich náplní je například depozice tenkých vrstev pro polovodiče či solární články nebo například mikroelektronika s využitím pro „barevná skla“ v architektuře a stavebnictví či optické vrstvy jako filtry, zrcadla, polarizační filtry a mnohé další.

Na závěr prezentací Jihočeské univerzity vystoupil zástupce Centra polární ekologie Přírodovědecké fakulty JU Oleg Ditrich, který představil Stanici Josefa Svobody na Špicberkách, kterou zde centrum provozuje.

Jihočeská univerzita a Jihočeská hospodářská komora již dnes plánují další setkání, které se uskuteční na jaře příštího roku, kde budou představena další pracoviště JU.