21. 5. 2015/Zdravotně sociální fakulta JU pořádá Odpoledne s nordic walking

Odpoledne s nordic walking, což je každoroční a velmi oblíbená akce pořádaná Zdravotně sociální fakultou JU pro veřejnost, se letos odehraje v kampusu Jihočeské univerzity v sobotu 23. května od 13 do 17 hodin. Účastníky opět čeká výuka techniky této chůze, která při správném používání dokáže rozpohybovat 90 procent svalů těla.

Start pochodu, který pravidelně láká desítky lidí, je v 14:30 u Akademické knihovny. "Chodci si tentokrát budou moci vybrat ze dvou tras. Ta delší, zhruba čtyřkilometrová, povede do parku Stromovka. Pro ty, kteří nebudou chtít chodit tak daleko, uspořádáme procházku kampusem Jihočeské univerzity, který je nyní krásně upravený a rozkvetlý," upřesnila hlavní organizátorka Andrea Hudáčková z katedry ošetřovatelství a porodní asistence ZSF JU.

Akce patří do Seriálu zdraví a koná se ve spolupráci s občanským sdružením Nordic Walking live, takže zájemci si mohou půjčit severské hole zdarma a ještě si nechat poradit od odborníků, které hole jsou pro jejich postavu nejvhodnější. „Tuto sportovní aktivitu lze provozovat v každém věku a při jakékoli fyzické zdatnosti. Právě proto chceme, aby přišli hlavně ti, kteří hole neznají – tímto dostanou šanci si je zdarma vyzkoušet a naučit se s nimi zacházet,“ vysvětlila Hudáčková.

Užitečný je i doprovodný program: zástupci Centra prevence civilizačních chorob budou  měřit krevní tlak, cholesterol, glykémii a další hodnoty související se zdravým životním stylem. Odpoledne zpestří taneční vystoupení skupiny orientálních tanečnic Nymfe, akce skončí losováním tomboly a odměnu dostane také nejmladší a nejstarší účastník pochodu.

----------------------------------

Nordic walking je chůze za pomoci speciálních severských holí. Řadí se mezi rekreační sporty a zdravotní prevenci. Pokud člověk používá správnou techniku chůze, díky pohybu paže-hůl rozpohybuje 90% celkové svaloviny těla. To napomáhá držení těla, ulevuje při bolestech kloubů a zad. Tuto sportovní aktivitu lze provozovat v každém věku a při jakékoli fyzické zdatnosti. Je to vhodná sportovní aktivita pro lidi trpící artrózou a osteoporózou, doporučuje se při rehabilitacích u onemocnění pohybového systému. Kladně působí proti kardiovaskulárním chorobám. Je vhodná pro lidi s nadváhou, protože šetří klouby a dále dochází k vyšší kalorické spotřebě, než při normální chůzi.

Bližší informace:
PhDr. Andrea Hudáčková, Ph.D., katedra ošetřovatelství a porodní asistence ZSF JU, tel. 606310352, e-mal.  hudaca@zsf.jcu.cz