2. 11. 2015/Pere se s mořskými obludami a přitom je to holka! Fotky z bojů nyní Kateřina Švagrová, studentka Fakulty rybářství a ochrany vod JU, vystavuje

Unikátní výstavu fotografií rybích úlovků z České republiky, Austrálie i Jihoafrické republiky uspořádala ve spolupráci se svou studentkou, čtyřiadvacetiletou Kateřinu Švagrovou, Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Přímo v budově univerzitní knihovny je od dnešního dne až do poloviny listopadu k vidění šedesát komentovaných velkoformátových fotografií zachycujících Kateřinu především při královské rybářské disciplíně, takzvaném muškaření. To je rybolovná technika, při které je nástraha nahazována pomocí muškařské šňůry, přičemž nástrahy, takzvané mušky, jsou vyráběny z přírodních i syntetických materiálů. Kateřina je mezi ženami trojnásobnou mistryní a dvojnásobnou vicemistryní republiky v této disciplíně. K rybolovu stejně jako k pozdějším soutěžním úspěchům ji přivedl její otec, díky kterému se oboru věnuje už od předškolního věku.

„Výstava vznikla hlavně proto, že jsem chtěla lidem ukázat, kolik krásy v muškaření je, a že i ženy mají možnost věnovat se této náročné rybolovné technice naplno. I když se nemohou mužům vyrovnat v síle, technikou s nimi dokáží držet krok,“ říká Kateřina Švagrová, studentka pátého ročníku oboru Rybářství na Fakultě rybářství a ochrany vod JU. „Také je důležité, aby lidé věděli, že u moderního rybáře není primárním cílem rybu usmrtit, ale zdolat, a pak ji co nejšetrněji zase vypustit zpět do jejího přirozeného prostředí,“ dodává.

„Pro všechny fotografie si vymýšlím základní kompozice, ale samozřejmě, jde o zachycení prchavého okamžiku, ve kterém svádím boj s rybou, proto prst na spoušti fotoaparátu většinou drží někdo jiný, nejčastěji táta, přítel nebo kamarádi,“ doplňuje vznik fotografií nadaná studentka, která díky svému hlubokému zájmu vedle sladkovodního muškaření poznala i o něco složitější a na fyzickou kondici náročnější lov mořských ryb. Dětský sen si splnila vloni v Austrálii, kde ulovila nejrychlejší rybu na světě, plachetníka širokoploutvého. Na jedné z fotografií výstavy je zachycen i dvou a půl hodinový boj právě s tímto predátorem, který dokáže na volném moři vyvinout rychlost přesahující sto kilometrů v hodině. Této fotografie stejně jako fotografie s obřím kranasem vážícím zhruba dvacet kilogramů si Kateřina váží nejvíce. „Jsem ráda, že se mi podařilo úspěšně skloubit studium na vysoké škole se svým koníčkem. Zároveň ještě chodím na brigády, neboť muškaření je finančně velice nákladný sport a podpora tohoto sportu ze strany sponzorů není u nás zrovna populární.“

„Když je pro studenta jeho obor zároveň koníčkem, byť třeba v tomto úplně novém rozměru, kterým je muškaření, je vždycky pěkné ho z pedagogické pozice sledovat,“ říká děkan Fakulty rybářství a ochrany vod, Otomar Linhart. „Držíme Kateřině palce a bude-li to možné, vždy ji budeme rádi v její činnosti, která přináší tak pěkné výsledky, maximálně podporovat.“

Kontakt:
Gabriela Bechynská, mediální zástupkyně FROV JU