17. 8. 2015/Jihočeská univerzita patří zahraničním studentům. Zahájila dvě mezinárodní letní školy

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích bude následující týdny patřit zahraničním studentům. V pondělí 17. srpna odstartovaly dvě letní školy, kterých se účastní převážně cizinci. Jedna je zaměřená na výuku českého jazyka, tématem druhé je v současné době velmi aktuální migrace.

Letní škola slovanských studií se letos koná již po čtyřiadvacáté a patří k nejstarším letním školám Jihočeské univerzity. Do tajů češtiny se bude snažit proniknout 42 studentů z deseti zemí, z Velké Británie, Německa, Rakouska, Itálie, Bulharska, Chorvatska, Slovinska, Rumunska, Ruska a Brazílie. Studenti letní školy se budou tři týdny věnovat studiu českého jazyka a poznávat české reálie a kulturu. Na začátku kurzu studenti absolvovali vstupní jazykové testy, které prověřily jejich jazykové znalosti. Podle výsledků byli rozděleni do pěti skupin od začátečníků až po pokročilé. 

Výuka probíhá ve všední dny. Každý den studenti absolvují pět vyučovacích hodin plných praktických cvičení z českého jazyka, která mají za cíl osvojit si gramatiku, a přednášek, které je seznámí s českými reáliemi a kulturou.

Z minulých ročníků se osvědčilo, že se pro studenty pořádá také večerní a víkendový program, který napomáhá odbourávat počáteční ostych a studenty rychleji sbližuje. Tím se vytváří otevřenější atmosféra pro studium. Nezanedbatelný je také prvek jazykový, jelikož studenti používají při těchto volnočasových aktivitách jako dorozumívací jazyk často právě češtinu, kterou si tím stále a nenásilně procvičují. Letní škola slovanských studií potrvá do 6. září.

Souběžně s Letní školou slovanských studií byla na Jihočeské univerzitě zahájena Letní škola migrace. Na školu migrace se sjelo téměř 70 studentů z různých koutů světa. Vedle domácích účastníků a zájemců z dalších evropských zemí, například z Rakouska, Německa, Itálie, Řecka, Nizozemí, Norska, Bosny a Hercegoviny, Estonska, se jí účastní také studenti z Kanady, Konga, Etiopie, Ghany, Mexika, Koreje či Maroka. Letní školu navštěvují jak studenti, tak zájemci z praxe, kteří pracují ve státní správě či v neziskovém sektoru a zabývají se lidskoprávními otázkami.

Pořadatelé připravili pro letní školu pestrý program. Studenti absolvují přednášky, diskuse, workshopy a další aktivity, jejichž spojovníkem jsou témata jako migrace a rozvoj, integrace, boj proti obchodování s lidmi, sociální soudržnost a občanská angažovanost. Zajímavá jsou nejen diskutovaná témata, ale také přednášející. Přednášet bude například jeden z nejznámějších českých politologů Jiří Pehe či zástupkyně Mezinárodní organizace pro migraci v Bruselu Anna Platonova.

Letní škola migrace se letos koná již po sedmé. Pořádá ji Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity. Letní škola končí 23. srpna.

 
Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková
PR manažerka
Útvar vnějších vztahů a komunikace Jihočeské univerzity
Tel.: 389 032 160
Mobil: 724 347 949
Email: dvorakovad@jcu.cz