13. 5. 2015/Uchazeči mají zájem studovat na Jihočeské univerzitě

Uchazeči mají o studium na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích zájem. Potvrzuje to počet přihlášek, který univerzita přijala pro studium v akademickém roce 2015/2016. Jihočeská univerzita dosud zaregistrovala 11 269 přihlášek. Počet to není konečný, přihlášky do magisterských oborů stále přijímá Přírodovědecká fakulta.

Uchazeči mají největší zájem o studium na Pedagogické, Zdravotně sociální a Ekonomické fakultě. Tyto fakulty se již několik let drží na špici zájmu.

Oproti minulému roku, kdy Jihočeská univerzita přijala přes 12 tisíc přihlášek, se jedná o mírný pokles, který je však očekávaný. Je způsobený jak klesající populační křivkou u absolventských ročníků středních škol, tak velkou konkurencí vysokých škol.

„Pochopitelně nás velmi těší, že budoucí absolventi středních škol mají o studium na Jihočeské univerzitě relativně velký zájem, a to i v situaci, kdy se počty populačních ročníků absolventů středních škol řadu let po sobě snižují, a nabídka terciárního vzdělávání v ČR je obrovská. Věřím, že uchazeče, kteří úspěšně absolvují přijímací řízení, budou přijati ke studiu a mají o ně skutečný zájem, nezklameme. Jihočeská univerzita jim může nabídnout kvalitní a v některých oborech dokonce špičkové vzdělání. Nadto studentům nabízíme i prostor pro jejich odborný rozvoj během studia prostřednictvím praxí a stáží v Čechách i zahraničí a prostřednictvím zapojení do výzkumu a další tvůrčí práce,“ upřesnil prorektor pro studium Miroslav Papáček.

Pro nadcházející akademický rok 2015/2016 Jihočeská univerzita přijme na základě Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy stanovených limitů počtů financovaných studentů do prvních ročníků bakalářského studia více než 2 800 uchazečů a do navazujícího magisterského studia kolem 900 nejúspěšnějších uchazečů.

Termíny pro podání přihlášek ke studiu se na jednotlivých fakultách lišily. Většina fakult přijímala přihlášky do bakalářských a magisterských studijních oborů do března až dubna. V současné době stále přijímá přihlášky Přírodovědecká fakulta. Do jejích magisterských programů se zájemci mohou hlásit do 15. května.

Přijímací řízení se na všech fakultách Jihočeské univerzity koná v červnu. Termíny a podmínky přijímacího řízení se na jednotlivých fakultách liší. Některé fakulty přijímají uchazeče na základě studijních výsledků ze střední školy, další využívají například fakultních testů a testů SCIO nebo talentových a také ústních zkoušek.

Pro nadcházející akademický rok rozšířila Jihočeská univerzita nabídku o čtyři nové obory, všechny akreditovala Filozofická fakulta. Uchazeči se nově mohli hlásit do bakalářských oborů - Kulturní studia a Italský jazyk pro evropský a mezinárodní obchod, a dále do magisterských oborů – Česko-německá areálová studia a Dějiny a filozofie umění.

Jihočeská univerzita nabízí široké spektrum studijních programů. Zájemci mohou volit ze společenských, ekonomických, přírodních a zdravotnických oborů. Na osmi fakultách Jihočeské univerzity je v současné době zapsáno 12 tisíc studentů, kteří navštěvují 220 studijních oborů. 28 oborů nabízí univerzita také v anglickém a 4 v německém jazyce.

Počty přihlášek podle fakult

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková
PR manažerka
Útvar vnějších vztahů a komunikace Jihočeské univerzity
Tel.: 389 032 160