11. 11. 2015/Profesor Karel Skalický, působící na Teologické fakultě JU, získal cenu Václava Bendy za zásluhy o svobodu a demokracii v Česku

Mons. Karel Skalický, vyučující Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, získal cenu Václava Bendy. Cenu uděluje Ústav pro studium totalitních režimů každý rok, letos je to už po sedmé. Její držitelé mají rozdílné osudy, všechny však spojuje to, že sehráli význačnou roli v boji za obnovu svobody a demokracie Československé republiky v letech nesvobody (1938–1945) či komunistické totalitní moci (1948–1989).

Mons. Karel Skalický je římskokatolický kněz, mezinárodně uznávaný teolog, vysokoškolský profesor TF JU. „Ocenění chápu jako uznání mé činnosti jak v exilu, tak i po návratu do České republiky. V zahraničí jsem působil jako redaktor časopisu Studie (vydáván Křesťanskou akademií Řím). Velký prostor jsem poskytoval dokumentům Charty 77 a sdělení Výboru pro obranu nespravedlivě stíhaných. V roce 1990 tento časopis zanikl, protože již nebylo nutné dělat v exilu aktivity, v kterých jsem mohl pokračovat doma v České republice,“ říká prof. Dr. Karel Skalický, Th.D.

Karel Skalický se v 21 letech cítil přitahován kněžstvím, ale v totalitním státě neviděl možnost svobodného studia teologie, takže v roce 1956 zvolil riskantní útěk za hranice. Teprve po letech, až po otevření Archivu bezpečnostních složek, se dozvěděl, že jeho ilegální přechod hranic umožnila, a dokonce naplánovala samotná StB. Ta totiž spolu s Karlem Skalickým vyslala do zahraničí svého agenta, který se měl infiltrovat do struktur katolického kněžského exilu. Ironií osudu se však stalo, že kvůli problematickému chování musela StB svého agenta brzy stáhnout, a tak výsledkem její akce vlastně bylo, že pomohla budoucímu knězi utéct do zahraničí. Za to pak proti němu od 80. let vedla očerňovací kampaň. Karel Skalický získal v Římě doktorát z filosofie a teologie a přijal kněžské svěcení. Stál u zrodu České křesťanské akademie a dnes je jejím posledním žijícím zakládajícím členem. Od roku 1967 redigoval časopis Studie a až do listopadu 1989 byl jednou z nejvýraznějších osobností českého katolického exilu.

V polovině devadesátých let se rozhodl pro návrat do vlasti. Opustil prestižní postavení uznávaného profesora v Římě a začal pracovat na Teologické fakultě Jihočeské univerzity. Tři roky byl jejím děkanem.

 

Kontakt:
Mgr. Vladimíra Nechvátalová, Ph.D.
Mobil: 774 986 457
E-mail:  vnechvatalova@tf.jcu.cz
Web: www.tf.jcu.cz
Teologická fakulta Jihočeské univerzity
Kněžská 8
370 01 České Budějovice