7. 11. 2014/Jihočeská univerzita pořádá národní konferenci k transferu technologií

Jak se daří uplatňovat výsledky vědy a výzkumu v praxi, vytvářet podmínky pro transfer znalostí z akademické do komerční sféry nebo o jakou oblast výzkumu mají firmy největší zájem? Tato i další témata jsou náplní konference, kterou od 11. do 12. listopadu 2014 pořádá Kancelář transferu technologií Jihočeské univerzity.

„Centra pro transfer technologií při univerzitách fungují v cizině zcela běžně. V České republice většina center vznikla v posledních třech letech a to z důvodu, že se dlouhodobě ukazovalo, že univerzity mají velký vědecký potenciál, avšak výsledky výzkumu zůstávají většinou na univerzitě a v praxi jsou téměř nevyužity. Vláda proto společně s Evropskou unií iniciovala a finančně podpořila vznik center. Je důležité si ale uvědomit, že centra jsou teprve na začátku své práce, jelikož mnoho firem stále netuší, že by se mohly o spolupráci na svém projektu obracet na univerzity. Je tak potřeba i následná trvalá podpora ze strany státu,“ upřesňuje Růžena Štemberková z Kanceláře transferu technologií JU.

Konference s názvem Technologický transfer 2014 - dvě strany jedné mince je určena odborné i laické veřejnosti, účastnit se jí budou mimo jiné zástupci všech center pro transfer technologií na českých univerzitách. Hostem setkání bude i místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, náměstkyně ministra školství Petra Bartáková či místopředseda Technologické agentury ČR Miroslav Janeček. Konference se koná v Clarion congress hotelu v Českých Budějovicích.

Na Jihočeské univerzitě kancelář transferu technologií vznikla v roce 2012. Slouží všem jejím fakultám a poskytuje pestrou nabídku služeb. Mimo jiné spravuje duševní vlastnictví univerzity, vytipovává výsledky výzkumu, které by mohly najít uplatnění v komerční sféře nebo vyhledává partnery pro společný výzkum. V rámci této spolupráce se již podařilo například prodat licenci na produkci kapra, který má zvýšený obsah omega 3 mastných kyselin a je tak pro organismus prospěšnější. Tímto výzkumem se zabývala Fakulta rybářství a ochrany vod JU.

Bližší informace o činnosti Kanceláře transferu technologií jsou k dispozici na: www.jctt.cz.

Kontakt:

Mgr. Dagmar Dvořáková

PR manažerka

Útvar vnějších vztahů a komunikace Jihočeské univerzity

Email: dvorakovad@jcu.cz