21. 5. 2014/Na Jihočeské univerzitě budou soutěžit chladnokrevní koně

Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích bude 24. května 2014 hostit v kampusu kvalifikační kolo Mistrovství ČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní. Soutěže se zúčastní koně a vozatajové z celé České republiky.

„Soutěže chladnokrevných koní začínají mít na naší fakultě již tradici. V roce 2012 jsme pořádali kvalifikační závod i samotné Mistrovství ČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní, v roce 2013 jsme hostili kvalifikační závod. Organizace těchto soutěží na naší fakultě volně navazuje na výuku chovu koní a jezdectví, která je součástí vzdělání zemědělských odborníků především v oboru zootechnika,“ uvedl ředitel závodu a současně vedoucí katedry zootechnických a veterinárních disciplín a kvality produktů Zemědělské fakulty JU Miroslav Maršálek.

Akce se koná od 10 hodin a startovat se bude v kategorii jednospřeží a dvojspřeží. Do závodu je přihlášeno 6 dvojspřeží a 4 jednospřeží. Soutěžící se utkají ve třech disciplínách - ve vozatajském parkuru, ovladatelnosti v kládě a těžkém tahu. Tyto činnosti imitují pracovní náplň chladnokrevného koně s cílem ukázat šíři jeho dovedností a schopností. Chladnokrevný kůň v těchto disciplínách může předvést svoji sílu, inteligenci a souhru s člověkem, pro kterého je nepostradatelným pomocníkem.

Jihočeská univerzita má v soutěži svého zástupce. V kategorii dvojspřeží bude startovat docent Miroslav Maršálek s klisnami Rulou a Sasankou.

Spolupořadatelem akce je Jihočeský svaz chovatelů koní. Akce je určena pro širokou veřejnost a vstup na ni je zdarma.

Soutěže chladnokrevných koní:

Soutěž chladnokrevných koní má v ČR více než desetiletou historii a je vedena snahou nenechat upadnout v zapomnění chladnokrevné koně. Obliba chladnokrevných koní jako pomocníků člověka začala výrazně klesat s nástupem těžké techniky. V posledních letech opět tito koně získávají zpět své nenahraditelné místo při práci v těžko dostupných terénech. Jejich hlavní činností je těžká práce v lese a jiných nepřístupných terénech, proto jsou nenahraditelní při práci v chráněných krajinných oblastech a v národních parcích.

Mgr. Dagmar Dvořáková
PR manažerka
Útvar vnějších vztahů a komunikace JU
Tel.: 389 032 160, mobil: 724 347 949