19. 6. 2014/Jihočeská univerzita otevře výzkumnou stanici na Špicberkách

Vlastní výzkumnou stanici na Špicberkách otevře Centrum polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Vybudováním České arktické výzkumné stanice se Česká republika zařadí po bok například Velké Británie, Polska nebo Norska.

„O vlastní arktickou stanici na Špicberkách usilujeme již dlouho. Stálá stanice přímo v místě nám poskytne potřebné logistické zázemí, které je předpokladem pro dlouhodobý kvalitní výzkum. Dosud jsme využívali ruskou terénní chatu, která však neposkytuje optimální zázemí. Díky vlastní stanici nebudeme již muset vše složitě převážet, vše potřebné budeme mít na místě. Tímto odpadne nejen časová náročnost přípravy každé cesty, ale také vysoké náklady na přesun materiálu a vybavení, které jsme doposud každý rok transportovali z České republiky,“ upřesnil vedoucí Centra polární ekologie Jihočeské univerzity Josef Elster.

Stanice, která poskytne zázemí vědcům a studentům pro výzkum polárních oblastí, sídlí v hlavním městě Špicberk v Longyearbyenu. Má podobu přízemního domu, v kterém se nacházejí dvě laboratoře a ubytování pro dvacet lidí. Moderní stanici lze využívat celoročně. S ohledem na klimatické podmínky se však výzkum provádí převážně v letních měsících, to znamená od června do konce září.

Vědci z Centra polární ekologie působí na Špicberkách již od roku 2007 a od Norů, kteří území spravují, mají pro výzkum k dispozici území zálivu Billefjorden o rozloze přibližně 100 km2. Vzdálenost od Longyearbyenu do zálivu je 60 kilometrů, vědci proto dále počítají s využitím terénní základny přímo v zálivu, kterou si pronajímají od ruských vědců. V příštím roce však chtějí tuto chatu vyměnit za čtyři vlastní terénní mobilní chatky.

Náklady na pořízení a vybavení stanice v Longyearbyenu činí přibližně 30 milionů korun.

Slavnostní otevření výzkumné stanice se bude konat 24. června 2014 za přítomnosti významných osobností, například zástupců Jihočeské univerzity, velvyslance ČR v Norském království Milana Dufka, velvyslance Norského království v ČR Jense Eikaase, ředitele Norského polárního ústavu Kima Holména a náměstka ministra školství pro vysoké školství a vědu Jaromíra Vebera.

Centrum polární ekologie na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích je centrem polárního výzkumu v České republice. Hlavním cílem centra je vědecký výzkum arktických oblastí zaměřený především na změny prostředí a organismů vlivem klimatických změn. Arktická výzkumná stanice na Špicberkách je nejseverněji položenou českou výzkumnou stanicí. Vytvoření této infrastruktury umožňuje pracovníkům Centra polární ekologie organizovat pravidelné vědecké expedice a vysokoškolské kurzy Polární ekologie.


Kontakt
Mgr. Dagmar Dvořáková
PR manažerka
Útvar vnějších vztahů a komunikace Jihočeské univerzity
Tel.: 389 032 160, mobil: 724 347 949
E-mail: dvorakovad@jcu.cz