16. 10. 2014/Centrum prevence Zdravotně sociální fakulty JU rozšířilo služby

Ohlídat a zlepšit si svůj zdravotní stav mohou nyní lidé v Centru prevence civilizačních chorob, které Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity v pondělí otevře na nové adrese a s rozšířenými službami. Zájemci ho najdou vedle mateřské školy v českobudějovické Nerudově ulici a kromě kontroly moderními měřicími přístroji tam dostanou i rady, jak upravit svůj jídelníček a který druh pohybu je pro ně nejprospěšnější. Na stejné adrese mohou chodit i do kurzů trénování paměti.

Centrum je unikátní právě tím, že se na jednom místě prolíná víc poraden. Na základě naměřených hodnot dostane klient informace šité na míru – včetně možnosti sestavit například individuální tréninkové či stravovací plány. „Poskytujeme zdravotní, pohybové i výživové poradenství. Tím jsme v jižních Čechách jedineční, protože poraden zaměřených na stravu či pohyb je víc, ale naší výhodou je právě ta komplexnost. Díky ní můžeme důkladně zkontrolovat zdravotní stav člověka a průběžně ho sledovat,“ vysvětlila koordinátorka Lenka Šedová ze ZSF JU. Centrum je součástí fakulty a díky tomu má vstřícné ceny. Výhodou je i to, že v něm působí lidé, kteří v oboru vyučují a sledují nejnovější trendy.

V nabídce jsou měření krevního tlaku, BMI, obvodu pasu a boků, měření složení těla pomocí přístroje Bodystat 1500 a také měření biochemických parametrů z kapky krve: glykémie, celkového cholesterolu, triglyceridů či laktátu. To umožňuje kontrolovat zdraví v potřebných souvislostech: například Bodystat stanoví celkový tuk ve vztahu ke svalové hmotě a množství vody v organismu, a to v celém těle. Měření triglyceridů odhalí kardiovaskulární rizika.

Takto získané hodnoty jsou východiskem k upevňování zdraví: nastavením jídelníčku a rozpohybováním těla. „O zdravém stravování lze najít v dnešní době spoustu informací v médiích včetně internetu. Ne všechny jsou však správné, navíc je těžké se v nich vyznat a vybrat si přesně na míru to, co se komu hodí. Často lidé udělají spoustu chyb a k vytouženému cíli vůbec nedojdou,“ upozornil David Kimmer, který má na starosti výživové poradenství. V budově je i tělocvična, ale bez posilovacích strojů. „Nejsme běžné fitko, naším hlavním záměrem je naučit člověka hýbat se tak, aby mu to prospívalo. Nejde jen o to, aby zhubnul nebo měl svaly, ale aby se nekřivil, nezadýchával a podobně. K tomu slouží různá disbalanční cvičení, kompenzační a posilovací programy,“ uvedl Lukáš Martinek, který nabízí i tréninkové plány a soukromé trenérské lekce.

Do stejné budovy se přestěhovalo i Centrum pro seniory při Ústavu zdravotně sociální práce ZSF JU, které pořádá oblíbené kurzy trénování paměti a spolupracuje s Klubem společnosti Parkinson. Nové kurzy, jak si zachovat a vylepšit paměť, otevře v listopadu.

Bližší informace:

Alena Binterová, tel. 702 031 926, mail: abinterova@zsf.jcu.cz