15. 9. 2014/Germanisté z celé ČR a ze zahraničí se sjedou na Jihočeskou univerzitu

Jaká je budoucnost němčiny v České republice? Jak dál ve vzdělávání učitelů německého jazyka? Tato i další témata jsou náplní třídenní konference Němčina bez hranic, které se zúčastní germanisté z celé České republiky a ze zahraničí.  Akci od 16. do 18. září 2014 pořádá Pedagogická a Filozofická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se Svazem germanistů ČR.

„Jedná se o největší akci, jakou jsme kdy na katedře pořádali. S kolegy ji připravujeme od jara, je to organizačně dost náročné. Těší nás, že je o konferenci takový zájem,“ sdělila Hana Andrášová z Katedry germanistiky Pedagogické fakulty JU.

Na Jihočeské univerzitě se jedná o jednu z největších letošních akcí. Konference se zúčastní téměř 160 odborníků z celé České republiky a ze zahraničí, například z Francie, Rakouska, Německa, Slovenska, Polska, Ruska, Belgie, Turecka a pobaltských zemí.

„Setkávání s kolegy z České republiky a ze zahraničí a vzájemná výměna informací jsou pro nás nezbytné a přínosné. Jsme rádi, že se do organizace konference zapojili aktivně i naši studenti a konference nabízí tak zajímavý a multidisciplinární program,“ doplnila Alena Jaklová z Ústavu česko-německých areálových studií a germanistiky Filozofické fakulty JU.

Jak samotný název konference napovídá, jde o akci široce zaměřenou s přesahem do různých oborů, které spojuje německý jazyk. Je určena lingvistům, literárním vědcům, kulturologům, didaktikům a zástupcům dalších příbuzných oborů. Příspěvky jsou rozděleny do čtyř sekcí – lingvistiky, literatury, didaktiky a společenských věd. Z jednání sekcí se plánuje vydání sborníku příspěvků. Konference se zúčastní také nakladatelství a instituce, které budou vystavovat své publikace a poskytovat informace o své činnosti. Své publikační výstupy plánují prezentovat i jednotlivá germanistická pracoviště.

Konference je putovní, pořádá ji Svaz germanistů ČR pravidelně jednou za dva roky na významných germanistických vysokoškolských pracovištích. Letos je poprvé hostitelem Jihočeská univerzita, organizátory setkání jsou Katedra germanistiky Pedagogické fakulty a Ústav česko-německých areálových studií a germanistiky Filozofické fakulty.

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková
PR manažerka
Útvar vnějších vztahů a komunikace Jihočeské univerzity
Email: dvorakovad@jcu.cz