11. 11. 2014/Katedra informatiky Pedagogické fakulty pořádá celostátní soutěž Bobřík informatiky

Otestovat informatické znalosti studentů, prověřit, jak jsou připraveni na řešení otázek z oblasti algoritmizace, porozumění informacím, řešení problémů a digitální gramotnosti. To je cílem 7. ročníku celostátní soutěže Bobřík informatiky, kterou od 10. do 14. listopadu 2014 pořádá Katedra informatiky Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity.

Cílem soutěže je prověřit nejen informatické znalosti studentů, ale současně řešením soutěžních úloh u nich rozvíjet také logické myšlení, abstrakci, schopnost porozumět psanému kódu, ale také ukázat, že informatika je všude kolem nás.

„Střední školy se vesměs pořádné informatice nevěnují, kladou důraz na ovládání kancelářských aplikací, vytváření prezentací či práci s internetem. Studenti, kteří pak přicházejí k nám na fakultu studovat informatiku, na rozdíl od matematiky či fyziky, nemají představu, co tento obor obnáší. Jsou pak překvapeni, že se při informatice například programuje. Trend ve výuce je v České republice dost odlišný od světového, kde se výuka stále více zaměřuje na informatický obsah vzdělávání, například algoritmizaci,“ říká Jiří Vaníček z Katedry informatiky Pedagogické fakulty JU.

Soutěž je určena žákům od čtvrtých tříd základních škol až po maturitní ročníky středních škol. Je rozdělena do pěti věkových kategorií a probíhá formou on-line testů v počítačových učebnách ve školách. Během 40 minut žáci řeší 15 různě zaměřených úloh z oblasti informatiky. Děti při soutěži například hledají příkazy, pomocí kterých se robot dostane z místa na místo, porovnávají údaje v  tabulkách a diagramech se skutečnou situací, kódují či dešifrují zprávy, hledají nejkratší cesty, odpovídají i na otázky týkající se autorských práv a elektronické bezpečnosti. Vyhodnocení je k dispozici okamžitě po skončení testu.

„Soutěž využíváme i při výchově nových učitelů. Studenti kontrolují a ladí znění úloh, programují je, pomáhají s organizací či zkouší vymýšlet úlohy. Doktorandi využívají data ze soutěže pro své výzkumy," doplňuje Jiří Vaníček.

Vloni se soutěže zúčastnilo přes 34 tisíc žáků, letos se očekává ještě větší zájem. Bobřík informatiky patří do rodiny soutěží organizovaných ve více než třiceti převážně evropských zemích. V roce 2013 se soutěže na celém světě zúčastnilo více než 700 tisíc dětí.

Bližší informace o soutěži jsou k dispozici na webové stránce http://www.ibobr.cz.

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková
PR manažerka
Útvar vnějších vztahů a komunikace Jihočeské univerzity
Email: dvorakovad@jcu.cz