22. 8. 2013/20. kongres srovnávací literatury za účasti vědce z Pedagogické fakulty JU

Ve dnech 18. – 24. 7. 2013 se v Paříži pod záštitou Mezinárodní asociace pro srovnávací literaturu konal 20. jubilejní kongres srovnávací literatury. Téma Komparatistika jako kritický přístup? upoutalo téměř 1500 badatelů přibližně ze 70 zemí světa.

Kongres patří k nejreprezentativnějším přehlídkám stavu a metod literárně teoretického myšlení a účast na těchto setkáních organizovaných v pravidelných tříletých intervalech je považována za vysoce prestižní badatelskou záležitost. Jediným zástupcem České republiky na rokování v Paříži byl profesor Miloš Zelenka, vedoucí Katedry českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity.

Přednášky a referáty až na výjimky odezněly v Centru Malesherbes univerzitní Sorbonny a příspěvky byly rozděleny do pěti základních tematických okruhů: 1. Komparatistika jako věda o srovnávání v kontextu jiných disciplin, 2. „Srovnatelné“ a „nesrovnatelné“ – možnosti a hranice „komparování“ jako metody, 3. Srovnávací literatura a translatologie: je překlad kritickým přístupem? 4. Nové teorie: „proč“ a „jak“? 5. Světové literatury a národy: jazykové areály, literární kontinenty a proces globalizace.

Čeští a slovenští literární vědci pro kongres připravili společné v angličtině psané číslo časopisu World Literature Studies pod názvem Comparative Literary Studies as Cultural Criticism, do něhož přispěli vedle domácích badatelů i zahraniční vědci. Jako další aktivitu českých a slovenských badatelů lze uvést prezentaci rozsáhlé dvoudílné antologie Teórie medziliterárnosti I-II, která přinesla texty předních světových komparatistů. Význam této chrestomatie, jak ocenili zahraniční účastnící, spočíval v tom, že z interdisciplinárního pohledu ukázala na spojitost teorií meziliterárnosti se slovanským prostředím, na fakt, že teorie meziliterárnosti vznikaly na slovanském materiálu, přesto však byl jejich vývoj z hlediska předmětu a hledání nových metod paralelní se západní literární komparatistikou.

Bližší informace:
prof. PhDr. Miloš Zelenka, DrSc., vedoucí katedry českého jazyka a literatury, Pedagogická fakulta JU, tel.: 720 265 061, e-mail: zelenka@pf.jcu.cz