9. 8. 2013/Arktická vědecká expedice na Svalbard je v plném běhu

Letošní, již sedmá, expedice Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích s názvem „Svalbard 2013“ byla zahájena počátkem prázdnin a účastní se jí 25 odborníků z Přírodovědecké fakulty JU a dalších vysokých škol a 26 studentů Přírodovědecké fakulty JU (účastníků kurzu polární ekologie), kteří se na stanici v průběhu expedice vystřídají.

Cílem expedice je výzkumná stanice Jihočeské univerzity, která se nachází v oblasti zálivu Petunia – Billefjorden, Isfjorden cca 60 km severně od správního střediska Svalbardu  – Longyearbyenu a je jednou z nejseverněji položených vědeckých základen (leží téměř na 79° s.š.).

Samotné expedici předcházely měsíce příprav materiálu, přístrojů, laboratorního vybavení, zásob potravin i stanovení plánu výzkumu. Studenti již na konci května absolvovali teoretickou část kurzu na fakultě. Praktickou část kurzu absolvují během expedice s ohledem na zaměření svých oborů: v termínu od 4. do 19. července již proběhla část kurzu zaměřená na  obory geologie, geomorfologie, glaciologie a klimatologie (8 studentů), v termínu od 18. července do 2. srpna proběhla část kurzu zaměřená na obory algologie, mikrobiologie, hydrologie a limnologie (8 studentů). Poslední skupina o deseti studentech se zaměřením na zoologii, parazitologii, ornitologii, botaniku a fyziologii rostlin svůj pobyt na stanici absolvuje od 1. do 16. srpna.

Studenti se účastní terénních výzkumných prací pod vedením vědeckých pracovníků, podílí se na již probíhajících výzkumech a zároveň realizují vlastní výzkumné miniprojekty. Letošní expedici zahájil tříčlenný přípravný tým 1. července a úkol měl jediný:  připravit stanici na příjezd ostatních pracovníků a studentů - po zimě bylo nutné připravit chatu, opravit drobné škody po zimní sezoně, zajistit transport materiálu a zásob z ČR (prostřednictvím polské zásobovací lodi Horizont).

Cíl expedice pro letošní sezónu je jasný: pokračovat na již započatých experimentech a měřeních a zajistit organizaci kurzu pro studenty. Vedle práce na již probíhajících výzkumech z předchozích let vědci zahájili některé další výzkumné projekty (například výzkum mikrobiální aktivity povrchu vybraných ledovců).

Bližší informace z expedice jsou k dispozici zde: http://www.jcu.cz/aktuality/arkticka-vedecka-expedice-na-svalbardu

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková
PR manažerka
Útvar vnějších vztahů a komunikace Jihočeské univerzity
E-mail: dvorakovad@jcu.cz