8. 8. 2013/Jihočeská univerzita s vlastními včelami na pomoc přírodě

Dlouhodobý problém s nedostatkem opylovačů na experimentálních pozemcích v kampusu vyřešila Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity pořízením vlastních včelstev a jejich usazením v areálu univerzity.

Nedostatečné opylení rostlin způsobuje vědcům ze Zemědělské fakulty již dlouhodobě komplikace při experimentech se zemědělskými plodinami (především při experimentech s pohankou), proto se fakulta rozhodla pořídit dvě včelstva, která by problémy s nedostatkem opylovačů měla vyřešit. Včelstva jsou od července umístěna v klidové zóně na zemědělských pozemcích v areálu univerzity.

„K instalaci vlastních úlů jsme přikročili z  důvodu, že se dlouhodobě potýkáme s nedostatkem opylovačů na našich pozemcích, čímž vznikají problémy při výzkumu a experimentech se zemědělskými plodinami. Věříme, že vlastní včelstva nám problém pomohou vyřešit,“ vysvětlil proděkan Zemědělské fakulta JU Petr Konvalina.

Jedná se o mladá včelstva, každé přibližně o počtu několika tisíc včel, do budoucna se předpokládá, že každé bude mít přibližně 30 až 40 tisíc včel. Včelstva jsou dle zákona řádně zaregistrována a o jejich kompletní provoz se stará pracovník fakulty, v soukromí vášnivý včelař.

Zemědělská fakulta bude vlastními silami zpracovávat i med, který plánuje používat jako jeden z propagačních předmětů, což je v souladu s mottem Zemědělské fakulty JU „Pracujeme s přírodou“.

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková
PR manažerka
Útvar vnějších vztahů a komunikace Jihočeské univerzity
Email: dvorakovad@jcu.cz