4. 9. 2013/Zemědělská fakulta bude pro obchodní řetězec kontrolovat jakost potravinářských výrobků

Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity uzavřela smlouvu se spotřebním družstvem Jednota České Budějovice a bude pro tento obchodní řetězec kontrolovat jakost potravinářských výrobků.

Zástupci Zemědělské fakulty JU a družstva Jednota České Budějovice tak rozšiřují spolupráci v oblasti kvality produktů a ochrany spotřebitele, která se doposud úspěšně rozvíjela v rámci klastru „Chutná hezky. Jihočesky.“, v němž se spojily výrobní podniky se zástupci vědy a výzkumu. V roce 2011 Zemědělská fakulta JU společně s družstvem Jednota České Budějovice získala Národní cenu kvality ČR dle Modelu excelence EFQM.

Spolupráce s družstvem Jednota  České Budějovice je pro nás významná tím, že propojuje akademickou sféru se sférou podnikatelskou. Přinese oběma stranám informace o kvalitě výrobků a správnosti označování složení výrobků na etiketách. Sběr vzorků, jejich rozbory a výsledky pomohou našim studentům v jejich studiu, ve výzkumu i při závěrečných pracích,“ upřesnil Pavel Smetana z katedry veterinárních disciplín a kvality produktů Zemědělské fakulty JU.

Pracovníci katedry veterinárních disciplín a kvality produktů Zemědělské fakulty budou pro spotřební družstvo Jednota České Budějovice, které je významně zastoupeno na trhu s potravinami nejen v Jihočeském kraji, ale i v dalších regionech České republiky, provádět namátkové kontroly kvality potravinářských výrobků z prodejního sortimentu. Výsledky rozborů (obsah soli, tuku a vody v masných výrobcích, hodnota aktivity vody u trvanlivých masných výrobků, falšování výrobků – například používání jiných než deklarovaných druhů masa, kontrola hygieny a mikrobiální čistoty prodejních a skladovacích prostor a řady dalších) budou důležitým informačním zdrojem pro pracovníky Jednoty, ale i pro jejich zákazníky. Výsledky budou, při zachování anonymity, využívány rovněž pro výuku studentů Zemědělské fakulty. Rozbory budou zpracovávány na moderním přístrojovém vybavení, které bylo pořízeno z operačních programů EU.

Bližší informace:
Ing. Pavel Smetana, Ph.D. – katedra veterinárních disciplín a kvality produktů, Zemědělská fakulta JU, tel.: 389 032 615, e-mail: smetana@zf.jcu.cz

Připravili:

a Útvar vnějších vztahů a komunikace JU