4. 6. 2013/Univerzita udělila dva čestné doktoráty

Jihočeská univerzita na slavnostním zasedání Vědecké rady udělila čestnou vědeckou hodnost doctor honoris causa v oboru Dějiny české literatury doc. PhDr. Jiřímu Brabcovi, CSc., a v oboru Biologie ekosystémů RNDr. Janu Květovi, CSc.

Docent Jiří Brabec je vynikající literární historik, lexikograf a editor. Těžiště jeho práce spočítá v literární historii – především v oblasti poezie a myšlení o umění. Od počátku své vědecké činnosti čerpal metodologicky podněty od F. X. Šaldy a pražského strukturalismu, avšak jeho kritické myšlení se vyznačuje dlouhodobě otevřeností k množství podnětů soudobého teoretického uvažování. Jako editor připravil kritická vydání řady autorů, podílí se zvláště na vydávání spisů T. G. Masaryka a Jaroslava Seiferta. Významnou prací byl samizdatový Slovník českých spisovatelů s podtitulem Pokus o rekonstrukci dějin české literatury 1948-1979 (spolu s dalšími), který obsahuje biografické a bibliografické údaje o více než 400 českých spisovatelích, jejichž díla zamlčovala oficiální literární věda. Za knihu Panství ideologie a moc literatury obdržel v roce 2010 Cenu F. X. Šaldy.

„Pocta Jihočeské univerzity, vysokého učení, které si vydobylo za tak krátký čas jedno z nejprestižnějších postavení v oblasti vědy i vzdělanosti, je pro mne velkým vyznamenáním. Ocenění je pro mne tím významnější, že ho udílí univerzita, jejíž Ústav bohemistiky patří mezi špičková česká literárně vědná pracoviště,“ uvedl doc. Jiří Brabec.

RNDr. Jan  Květ  patří mezi celosvětově   uznávané  odborníky  v oblasti   ekologie  mokřadních  rostlin.  Zasloužil se o metodický rozvoj systémového ekologického výzkumu a rozvoj vědeckého poznání v oblasti ekologie mokřadních a dalších přírodě blízkých ekosystémů. Má mnohostranné zásluhy o praktickou ochranu přírody a životního prostředí na úrovni regionu, České republiky i úrovni mezinárodní a celosvětové, a to jako veřejný činitel i soukromá osoba. Na jeho poznatcích je založena celá řada přírodě blízkých postupů spojených s revitalizací krajiny a jejím udržitelným rozvojem. Pro svůj vědecký přínos byl zvolen členem České učené společnosti.

„Dovolte, abych upřímně poděkoval Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích za to, že mě rozhodnutím své vědecké rady poctila nejvyšším vyznamenáním, jež může udělit. Jistě to bylo po zralé úvaze, i když já sám se od počátku cítím být především služebníkem myšlenky založit na jihu Čech univerzitu a v ní biologicky zaměřené učiliště – získavšího statut fakulty – a samozřejmě i postupného uskutečňování této myšlenky v procesu, který by neměl mít – a zatím Bohu díky nemá – konce,“ řekl RNDr. Jan Květ.

Titulem  doctor honoris causa se oceňuje osobnost, která se významně zasloužila o rozvoj vědy, kultury anebo jinak o prospěch lidstva. Návrh na udělení titulu doktora honoris causa podává děkan spolu se stanoviskem vědecké rady fakulty rektorovi. Návrh schvaluje vědecká rada univerzity.

Fotografie ze slavnostního ceremoniálu jsou ke stažení zde.

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková