28. 11. 2013/Centrum polární ekologie má specializované pracoviště

Centrum polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích má nové zázemí. V univerzitním kampusu vzniklo specializované pracoviště s moderními laboratořemi, jediné svého druhu v České republice, které umožní vědcům a studentům plně se věnovat výzkumu polárních oblastí.

Centrum se nachází v nově zrekonstruované budově v areálu univerzity. Součástí zázemí jsou moderní laboratoře a přednáškový sál, který bude využíván k seminářům a přednáškám pro studenty a veřejnost. Slavnostní otevření nového Centra polární ekologie se koná 3. prosince 2013 v 10 hodin za účasti velvyslance Norského království v ČR Jense Eikaase, odborníků z Norska a Rakouska a významných osobností z oblasti vědy a výzkumu.

Vybudování specializovaného pracoviště na Jihočeské univerzitě má pro nás velký význam, jelikož dlouhodobý ekologický výzkum Arktidy je možný pouze při propojení terénního a laboratorního výzkumu, to znamená za podmínek vybudování specializovaných laboratoří na Jihočeské univerzitě a arktické terénní stanice na Svalbardu,“ upřesnil vedoucí Centra polární ekologie Josef Elster.

Centrum polární ekologie na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích je centrem arktického výzkumu v České republice. Hlavním cílem centra je vědecký výzkum polárních oblastí zaměřený především na změny prostředí a organismů vlivem klimatických změn. Arktická terénní stanice na Svalbardu je nejseverněji položená česká výzkumná stanice. Vytvoření této infrastruktury umožňuje pracovníkům Centra polární ekologie organizovat pravidelné vědecké expedice a vysokoškolské kurzy Polární ekologie.

Náklady na vybudování Centra polární ekologie, které zahrnují rekonstrukci a vybavení specializovaných laboratoří na Jihočeské univerzitě a dále pořízení vědecké stanice na Svalbardu a zajištění provozu českého výzkumu Arktidy, činí 90 mil. Kč a jsou hrazeny formou grantové podpory z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.