23. 7. 2013/Letní setkání má více než dvacetiletou tradici

Již po dvaadvacáté přivítala katedra germanistiky Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity za podpory programu AKTION rakouské a české studenty. Cílem třítýdenní letní školy “Sommerkolleg” bylo nejen prohloubení jazykových znalostí, ale také navázání bližších česko-rakouských vztahů pro případnou budoucí akademickou spolupráci.

Letního kolegia se zúčastnilo 18 studentů z České republiky a 18 studentů z Rakouska, kteří se po dobu tří týdnů, pod dohledem rodilého lektora, učili jazyk druhé země, seznamovali se s její kulturou, historií a reáliemi.

Program letní školy byl složen z dopolední jazykové výuky v rozsahu 4 vyučovacích hodin, odpolední program byl věnován volitelným seminářům (např. z literatury, překladatelství), kdy si studenti vybírali sami dle svého zájmu. Večerní program zpestřila filmová produkce nebo autorská čtení zajímavých českých a rakouských spisovatelů. Víkendy byly již tradičně věnovány exkurzím a návštěvám historických památek po obou stranách hranice (mj. návštěvě Českého Krumlova, Jindřichova Hradce nebo Freistadtu).

Velkou předností letní jazykové školy je studium cizího jazyka přirozeně a bez stresu. A navíc prakticky neustále - studenti řeší zadané úkoly v tandemu, tzn. ve smíšených skupinkách, a společně se také účastní volnočasových aktivit.

Aktion
Program Aktion byl založen v roce 1992 v rámci iniciativ obou spřátelených zemí. Je spolufinancován ministerstvy školství České republiky a Rakouska a během jeho trvání bylo úspěšně realizováno již mnoho akcí, přeshraničních projektů a letních škol – tzv. Sommerkollegů.

Od vzniku projektu Aktion do konce roku 2012 již proběhlo 46 těchto letních škol (Jihočeská univerzita je jedním z míst, kde se v ČR tyto letní školy konají) pro celkem 1807 studentů. V Českých Budějovicích se koná letní jazykové škola již od samého počátku programu a organizaci se věnuje katedra germanistiky Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity.

Bližší informace:
Dr. Jana Kusová, Pedagogická fakulta JU - katedra germanistiky, e-mail: kusova@pf.jcu.cz, tel.: 777 711 543, 387 773 226

Připravili:

Dr.phil. Zdeněk Pecka, Pedagogická fakulta JU – katedra germanistiky, e-mail: pecka@pf.jcu.cz, tel.: 387 773 227
Zbyšek Faja, Martin Smolík

a Útvar vnějších vztahů a komunikace JU