14. 5. 2013/Kampus se mění

Kampus Jihočeské univerzity se mění

Jihočeská univerzita představuje návrh na úpravu centrální části kampusu mezi univerzitní aulou, budovami rektorátu/ filozofické fakulty a akademickou knihovnou.

Hlavním cílem úpravy kampusu je vytvořit příjemné prostředí, které bude přinášet radost a  pozitivní naladění všem návštěvníkům. Tento záměr přispěje ke zatraktivnění kampusu univerzity a současně vznikne inspirativní místo pro konání kulturních a společenských akcí.

Návrh na úpravu kampusu byl již schválen vedením univerzity a je výsledkem intenzivních diskusí členů vedení univerzity a jejího kolegia s architekty a odborníky pro parkovou a krajinnou tvorbu. Návrh reaguje na absenci klidové zóny v kampusu univerzity a za cíl si klade přeměnit travnaté prostranství v zalesněný prostor, který bude návštěvníky vybízet k odpočinku a načerpání energie.

Autorem návrhu je Ing. arch. Jaromír Kročák z českobudějovického studia „ATELIÉR KROČÁK“. Svoji vizi o přeměně kampusu komentuje takto: „Od počátku jsem měl představu volného relaxačního prostředí v koncepci ponechaných vegetačních ploch se střídmým doplněním pěších tahů, relaxačních míst a vhodné dominanty prostoru. Nedílnou součástí návrhu je řešení zeleně ve skladbě stromů a keřových podrostů. Vegetace zde dotváří samotné architektonické pojetí prostoru a dotvarovává volné plochy do hlavních průhledových os a do podružných intimních zákoutí.“ Parkové úpravy pro ateliér navrhovala Ing. Bohdana Škodová.

Návrh má podobu lesnatého parku anglického typu, který protínají trasy v různých směrech, které mají nejen praktický účel spojit jednotlivé budovy kampusu, ale také vzniklým rozčleněním kampusu vytvořit jednotlivá klidová zákoutí s lavičkami. Pro dotvoření klidové zóny plné zeleně návrh počítá, při respektování technických podmínek i geologických a pedologických vlastností řešeného území, s vysázením mnoha druhů stromů a keřů (mj. platanu javorolistého, vrby bílé, borovice lesní, dubu letního, svitelu latnatého atd.).

Park je navržen tak, aby jej v budoucnu téměř nenarušila ani případná výstavba nové auly v areálu kampusu. Cena úpravy kampusu je vyčíslena na cca 3,5 mil. Kč. „Samotná realizace návrhu je plánována na dvě etapy: na podzim 2013 budou udělány chodníky, základní trasy veřejného osvětlení, terénní úpravy a výsadba základních dřevin, na jaře 2014 pak budou dokončeny finální sadovnické  úpravy,“ řekl vedoucí Investičního odboru Jihočeské univerzity Lumír Luštický.

Podrobnou prezentaci plánovaných úprav najdou zájemci na webu Jihočeské univerzity. Informační panel k plánované úpravě kampusu je možné zhlédnout ve vstupní hale akademické knihovny.

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková