Zemědělská fakulta navázala spolupráci s francouzskými univerzitami

Zástupci Zemědělské fakulty pod vedením děkana ZF prof. Ing. Miloslava Šocha, CSc. navštívili ve dnech 8-12.7.2013 pracoviště ISA Group v Lille (Francie). Cílem setkání byl především rozvoj spolupráce v oblasti vzájemné výměny studentů a pedagogů. ISA Group v Lille je privátním univerzitním pracovištěm, které je formálně přidružené ke Katolické univerzitě v Lille. Aktuální počet studentů ISA Group činí téměř dva tisíce a je velmi úzce zaměřena na spolupráci s privátním sektorem. Studijní obory pokrývají oblasti zemědělství, potravinářství a i ochrany životního prostředí. Některé ze studijních oborů jsou vyučovány také v anglickém jazyce. Součástí návštěvy ISA Group byla také prohlídka laboratoří, spolupracujících farem, ale také výukového minipivovaru.

V následujícím týdnu navštívila Zemědělskou fakultu JU delegace ISA Group vedená proděkanem pro pedagogické záležitosti Dr. Joopem Lensinkem. Součástí pracovního programu bylo další pokračování přípravy smlouvy o spolupráci a plán konkrétních pedagogických a studentských mobilit. Program zahrnoval také prohlídku experimentálního zázemí ZF a Školního zemědělského podniku. Byly zrealizovány také odborné exkurze do extenzivních a intenzivných chovů skotu.

S ISA Group byla již v předchozím období uzavřena smlouva Erasmus pro výměnu studentů, která zahrnuje konsorcium čtyř zemědělských univerzit, sdružených do sítě FESIA (Fédération de 4 écoles d'Ingénieurs en Agriculture, Agroalimentaire et Environnement). Studenti Zemědělské fakulty JU mají od příštího akademického roku možnost strávit semestr studia nejen v ISA Group (Lille), ale také v EI PURPAN (Toulouse), Groupe ESA (Angers) a ISARA (Lyon).
Spolupráce je podpořena projektem AWARE (Animal Welfare Research in Enlarged Europe- Výzkum v oblasti welfare zvířat v rámci rozšířené Evropy). Projekt je organizován za pomoci osmi skupin. Každá z nich je zastoupena partnerskou institucí, která má vedoucí úlohu při sběru dat a pořádání akcí v regionu.