Zástupce ZF JU na jednání k sociálnímu zemědělství na EHSV

Dne 9. 1. 2018 proběhlo na půdě Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV) v Bruselu jednání k sociálnímu zemědělství. Setkání, které bylo iniciováno na základě jednání v Evropském parlamentu v červenci 2017, volně navazuje na aktivity z roku 2012, jejichž výsledkem bylo vytvoření stanoviska EHSV k sociálnímu zemědělství.

Vzhledem k dosavadnímu rozvoji sociálního zemědělství ve většině evropských zemí vznikla potřeba tvorby nových strategických dokumentů a nástrojů. Cílem jednání, iniciovaného EURO+MED Agri Social Forum a koordinovaného Ilarií Signoriello ze Social Farming National Forum (Itálie), je vedle vytvoření zastřešující mezinárodní organizace pro sociální zemědělství také příprava nového stanoviska EHSV, které by sloužilo jako základní dokument pro tvorbu rámcových standardů na mezinárodní úrovni.

Jednání, která zahájil úvodním projevem předseda EHSV George Dassis a člen EHSV Ing. Roman Haken, se zúčastnili zástupci Portugalska, Holandska, Belgie, Německa, Velké Británie, Itálie, Francie, České republiky, Irska a Albánie. Česká republika byla zastoupena doc. Janem Moudrým ze Zemědělské fakulty JU, který je zároveň předsedou české Asociace sociálního zemědělství a Mgr. Tomášem Chovancem. Do současné inciativy se zapojují i zástupci dalších evropských zemí (např. Španělsko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Norsko…).

Hlavnímu jednání na půdě EHSV předcházela schůzka v prostorách CIA-Agricoltori Italiani, v jejímž průběhu byla mimo jiné diskutována i spolupráce na rozvoji sociálního zemědělství v rámci akademického sektoru. Součástí diskuse byla i spolupráce ve vzdělávání a výzkumu mezi ZF JU, Wageningen University (Holandsko), zastoupené na jednání Dr. Janem Hassinkem a Dr. Marjolein Elings a Kassel University (Německo) zastoupené Dr. Thomasem Van Elsenem.