Na Jihočeské univerzitě studují i senioři

Univerzity třetího věku (U3V) jsou všeobecnou a neprofesní formou vzdělávání určenou pro seniory. V Čechách, resp. Československu, vznikly první podobné instituce v roce 1986. Jejich činnost byla zaměřena výhradně na zdraví a jeho rozvoj, proto byly první programy realizovány na lékařských fakultách. V roce 1993 vznikla Asociace univerzit třetího věku, která sdružuje instituce poskytující univerzitní vzdělávání seniorům. V současné době je členem tohoto občanského sdružení 21 českých vysokých škol.

První univerzita třetího věku v rámci Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vznikla na Zdravotně sociální fakultě JU v akademickém roce 1992/1993. Nabídla studentům ucelený obor „Péče o člověka a jeho zdraví“. V roce 2000 vstoupila ZSF JU spolu s šesti zahraničními partnery do evropského projektu SoLLiL (Self-organised Learning in Later Life). Zároveň představila nově koncipované programy „Péče o člověka ve zdraví, nemoci a tísni“ a navazující modul „Kvalita života v pozdějším věku“, který je určen absolventům univerzit třetího věku.

Evropské projektové aktivity se staly součástí seniorského vzdělávání na JU. V roce 2005 realizovala U3V Zdravotně sociální fakulty v rámci přeshraniční spolupráce program Phare (Žít aktivně a s přáteli na druhé straně hranice), v roce 2006-2007 projekty Interreg III (Nová setkání s přáteli na obou stranách hranice, Osobnosti a místa česko-rakouského pohraničí, které spojuje společná historie a současnost). V současnosti realizuje s pěti zahraničními partnery dvouletý projekt e-LiLL (e-Learning in Later Life) s podporou informačních a komunikačních technologií. S podporou národních rozvojových projektů vybudovala univerzita třetího věku ZSF JU Centrum celoživotního vzdělávání-U3V, které je vybavené počítačovou učebnou a internetovou studovnou .

Univerzitu třetího věku ZSF JU absolvovalo za celou dobu její existence více než 200 studentů. Část z nich sdružuje Klub absolventů U3V, který byl založen v roce 1995.

O univerzitní studium je v cílové skupině seniorů obrovský zájem. Doc. PhDr. Jana Šemberová, CSc., prorektorka pro celoživotní vzdělávání, oceňuje schopnost jednotlivých univerzitních součástí reagovat na vzniklou poptávku. „V akademickém roce 2007/2008 bude v rámci univerzity třetího věku zahájen nový modul studia. Půjde o tříleté studium, které bude standardně děleno na semestry. Každý semestr bude zajišťován jinou fakultou JU, díky tomu bude studium pro cílovou skupinu přitažlivé a zahrne širokou oblast zájmů.“

Vzdělávání starších lidí v rámci U3V probíhá i na Teologické a Zemědělské fakultě Jihočeské univerzity. TF JU realizuje komplexní vzdělávácí program „Péče o duchovní rozměr člověka“. V roce 2005 jej ukončilo prvních 32 studentů, nyní je počet účastníků dvojnásobný. Pro zlepšení počítačové gramotnosti nabízí TF JU i výběrové počítačové kurzy pro seniory.

Centrum celoživotního vzdělávání Zemědělské fakulty JU zahájilo první ročník univerzity třetího věku v akademickém roce 2005/2006. Hlavní nabídkou byl vzdělávací program „Člověk jako součást přírody a společnosti“. Centrum celoživotního vzdělávání, které je od roku 2007 součástí Ekonomické fakulty JU, nadále realizuje běh tohoto tříletého studia. V současné době má 27 posluchačů.

Univerzita třetího věku je řádným akademickým studiem, k němuž patří i tradiční slavnostní zakončení. Úspěšní absolventi univerzity třetího věku ZSF JU budou promovat 8. června 2007 v Jeremiášově slavností síni v Českých Budějovicích.

jv, 10. 5. 2007