Výstava "Díky fair trade", to je Peru v obrazech...

Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která usiluje o status fairtradové vysoké školy, uspořádala společně s nevládní organizací NaZemi a mezinárodní iniciativou Fairtradová města fotografickou výstavu s názvem Díky fair trade. Fotografie, které pořídili při svých cestách po Peru novinář Tomáš Hájek a Stanislav Komínek, jsou k vidění od 22. února do 29. března 2013 v Jihočeské vědecké knihovně na Lidické třídě v Českých Budějovicích.

Co to vlastně znamená „fair trade“? „Fair trade, neboli spravedlivý obchod, zaručuje producentům z rozvojových zemí spravedlivou odměnu za jejich práci. Mezi základní principy fair trade patří férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv nebo šetrnost k životnímu prostředí,“ vysvětluje Viktor Vojtko, proděkan Ekonomické fakulty pro zahraniční vztahy.

Výstavu, kterou finančně podpořila také Evropská unie, Česká rozvojová agentura a Ministerstvo zahraničních věcí ČR, zahájil jeden z autorů fotografií Stanislav Komínek. Ten po dobu tří týdnů v létě roku 2011 cestoval napříč Peru po pěstitelských družstvech, která obchodují v rámci fair trade. Záměrem cesty bylo zjistit, zda zapojení do systému fair trade opravdu pomáhá zlepšit situaci tamním pěstitelům kakaa, kávy a cukrové třtiny.

Ing. Petr Štumpf,
Ekonomická fakulta JU