Voda je věda: Fakulta rybářství otevírá originální naučnou stezku

Ve čtvrtek 26. září se uskuteční workshop se slavnostní vernisáží naučné stezky Fakulty rybářství a ochrany vod ve Vodňanech.

Pro návštěvníky je připravený naučný okruh s názvem Věda je voda, který originálním způsobem spojuje vědu a umění. Témata, kterými se výzkumníci na fakultě zabývají, přibližuje pětice soch s informačními tabulemi. Před budovami fakulty tak bude stát tři a půl metru vysoký růžový rak nebo omega3kapr ve stylu houpačky. Sochy vytvořil mladý tým výtvarníků pod vedením Matěje Hájka z pražského uměleckého uskupení Trafačka.

Cílem stezky je přiblížit srozumitelnou a netradiční formou vědecké aktivity mladé a rychle se rozvíjející fakulty. Vedle raka a omega3kapra jsou další stanoviště stezky věnované tématu vody, biomonitoringu a vyzy velké – největší jeseterovité ryby na světě. Vedle samotných sochařů a představitelů fakulty představí sochy během komentované vernisáže také odborník na nové typy naučných stezek Dalibor Naar.

Prohlídky začínají v 15.30 hodin a v 17.00 před hlavní budovou Fakulty rybářství a ochrany vod na Zátiší ve Vodňanech. Na návštěvníky čeká asi tři kilometry dlouhá pěší procházka se zastávkami u soch. Součástí prohlídky bude také návštěva rybochovných pracovišť, kde zájemci zhlédnou živé raky nebo jesetery, kterými se sochaři nechali inspirovat. Více informací o daném tématu pak naleznou ve virtuální části stezky, jež bude umístěná na celouniverzitním webu věnovaném vědě a výzkumu.

Vernisáž bude jednou ze součástí slavnostního otevření nových budov Fakulty rybářství a ochrany vod, které vznikly s podporou projektu CENAKVA. Po prohlídkách je pro zájemce připravené občerstvení v podobě rybích specialit a kulturní program.

Naučná stezka vznikla v rámci projektu ScienceZOOM, jehož cílem je propagovat vědecké a výzkumné aktivity na Jihočeské univerzitě.

Napsal Miroslav Boček