Výzkum napomáhá obnově pískoven na Třeboňsku

V pískovně Cep II na Třeboňsku vzniká unikátní projekt propojující ochranu přírody s vědeckým výzkumem. Na projektu obnovy území narušeného těžbou štěrkopísku se společně podílí vědci z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, těžební firma, nevládní organizace i státní správa.

Projekt zahrnuje v současné době největší plochu přírodě blízké obnovy pískoven v ČR. Její hlavní součástí jsou plochy rekultivované loni s přispěním týmu biologů z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, který zvítězil v mezinárodní soutěži Quarry Life Award, kterou pořádala skupina HeidelbergCement, do které patří těžební firma provozující pískovnu.  Na většině území loňské rekultivace byl pouze upraven terén, aby vznikly co nejrozmanitější podmínky pro osídlení rostlinami a živočichy. Od té doby je prostor ponechán samovolnému vývoji.

„Na této pískovně se můžeme přesvědčit, že proces obnovy těžebních prostorů zvládne příroda sama, když jí připravíme vhodné podmínky. Navíc tak ještě pomůžeme řadě ohrožených druhů, které se objevují už po několika měsících,“ sdělila bioložka Klára Řehounková z Přírodovědecké fakulty JU.

Tým odborníků zkoumal plochy ponechané samovolnému vývoji v předchozích etapách rekultivace, především z roku 1998. Z iniciativy Správy CHKO Třeboňsko zde tehdy vznikla vůbec první plocha přírodě blízké obnovy pískoven u nás. Porovnáním ploch ponechaných přírodním procesům s plochami uměle osázenými borovou monokulturou dospěli odborníci k závěru, že pro přírodu je jednoznačně lepší první varianta.

Další informace o výzkumech na Cepu II naleznete zde.