Úspěch flyballového družstva kynologického klubu JU na Mistrovství Evropy

Na konci srpna se v belgickém Aartrijke konalo mistrovství Evropy ve flyballu 2013 (European Flyball Championship) a flyballové družstvo kynologického klubu při Jihočeské univerzitě slavilo velký úspěch. Družstvo X-treme složené z velké části z pracovníků a současných či bývalých studentů JU pod vedením Hany Kropáčkové ve své divizi získalo skvělé 3. místo.

Jihočeská univerzita celému družstvu k umístění srdečně blahopřeje!

Video z mistrovství Evropy ve flyballu najdete zde

Flyball je v ČR poměrně mladý sport, který si získává stále větší oblibu. Je to sport i zábava pro temperamentní psy všech plemen a jejich nadšené páníčky. Jde o sport, kdy je velice důležitá vzájemná snášenlivost psů a  souhra celého družstva i  souhra psa a jeho psovoda. Oproti agility má výhodu, že pro psovoda není tolik náročný, takže se mu mohou věnovat i fyzicky méně zdatní psovodi. Utkávají se v něm dvě čtyřčlenná družstva na dvou flyballových dráhách, každá se skládá ze čtyř stejných skokových překážek a boxu, který vystřeluje míček. Na povel psovoda, který zůstává za startovní linií, vyběhne pes na dráhu, překoná čtyři skokové překážky, naskočí na desku boxu (provede tzv. plaveckou otočku), tím spustí mechaniku, chytí vystřelený míček a aportuje ho zpět přes překážky k psovodovi. V okamžiku, kdy první pes z družstva protne cílovou čáru, vybíhá další pes. Vítězí družstvo, které má jako první v cíli všechny čtyři psy a míčky.

Závody družstev bývají velmi napínavé a plné adrenalinu, neboť na dráze se může ve zlomku vteřiny stát cokoliv a do poslední chvíle tak není rozhodnuto o vítězi.

Chcete vidět flyball či chcete podpořit družstvo X-treme? Jedinečnou možnost máte 12. a 13. října 2013, kdy se koná Budějckej xtreme, poslední turnaj flyballu sezóny. Bližší informace zde