Univerzita zmodernizuje za téměř 100 milionů korun pavilony Zemědělské fakulty

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích získala dotaci na modernizaci infrastruktury a doplnění přístrojového vybavení, díky níž vylepší podmínky pro rozvoj technických a přírodovědných oborů a zkvalitní výukové a výzkumné aktivity ekologických a zootechnických oborů magisterského a především doktorského studia v gesci Zemědělské fakulty.

Do konce června 2015 tak proběhne komplexní modernizace tzv. ZOO pavilonů Zemědělské fakulty (objekty A, C, D, E), které poskytnou zázemí zootechnickým a ekologickým doktorským studijním oborům (Aplikovaná a krajinná ekologie, Obecná zootechnika, Speciální zootechnika, Zoohygiena a prevence chorob hospodářských zvířat, Zemědělské biotechnologie a Agroekologie).

Vnitřní prostory přízemních zemědělských pavilonů projdou zásadní stavebně-technickou úpravou, dojde k vytvoření bezbariérového vstupu, změní se vnitřní dispozice jednotlivých objektů, budou rozšířeny laboratorní prostory, vybudovány zcela nové laboratoře a pracovny pedagogů a studentů, zastřešením dvou atrií vzniknou experimentální skleníky. Laboratorní prostory budou vybaveny novým laboratorním nábytkem, rozvody, klimatizací a doplněny moderními diagnostickými přístroji pro oblasti zpracování rostlinných a živočišných produktů a dálkového průzkumu země.

Soustředěním tematicky zaměřených laboratoří se zázemím bude nově vybudováno Centrum aplikované a krajinné ekologie a agroekologie a Centrum hodnocení kvality zemědělských produktů. Zmodernizované učebny a přednáškové místnosti budou vybaveny audiovizuální technikou. V modernizovaných pavilonech výrazně převažují laboratorní a experimentální prostory nad prostory výukovými, celkem bude modernizováno 3 025 m2 užitné plochy.

Rekonstrukce a sjednocení tematicky odlišných laboratoří výrazně podpoří oborovou provázanost a  spolupráci na jednotlivých projektech, zkvalitní a zefektivní proces výuky a především zpracování samostatných prací studentů magisterského a doktorského stupně a zároveň umožní zásadní nárůst možností pro vědeckou práci a řešení grantových projektů základního i aplikovaného výzkumu.

Projekt je financován z 85 % z prostředků Evropské unie a z 15 % ze státního rozpočtu České republiky v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, Prioritní osa 4 - Infrastruktura pro výuku na vysokých školách spojenou s výzkumem.

Vlastní realizace projektu byla zahájena 1. 4. 2013, plné zprovoznění vzdělávacího objektu je naplánováno k datu 30. 6. 2015.

Kompletní informace naleznete v tiskové zprávě zde.