Univerzita udělila čestný doktorát Norbertu Müllerovi, významnému odborníkovi v oblasti bioorganické chemie

Univ.-Prof. Mag. Dr. Norbert Müller z Johannes Kepler Universität v Linci patří k mezinárodně respektovaným odborníkům v oblasti fyzikální organické chemie a bioorganické chemie. Slavnostní akt udělení čestného titulu doctor honoris causa v oblasti biofyzika se uskutečnil v pondělí 5. června 2017 v obřadní síni českobudějovické radnice.

Profesor Norbert Müller je univerzitním profesorem bioorganické chemie, vedoucím Ústavu organické chemie Univerzity Johannese Keplera v Linci. Zaměřuje se na využití metod nukleární magnetické rezonance (NMR) při výzkumu malých molekul organických sloučenin, přírodních látek, jakož i bioorganických molekul  mnohem větších velikostí, jakými jsou nukleové kyseliny, peptidy či proteiny. Aplikací metod nukleární magnetické rezonance k poznání strukturních a funkčních vlastností organických molekul, dokázal profesor Müller rozšířit až do oblasti strukturní biologie či biochemie.

Vídeňský rodák vystudoval organickou chemii na Vídeňské univerzitě, zde získal též doktorát z organické chemie, aby už hned další etapu svého života spojil s Univerzitou Johannese Keplera v Linci u profesora Heinze Falka na Ústavu organické chemie. V této první části jeho lineckého působení byl pro Norberta Müllera a jeho směřování k fyzikální organické chemii a NMR významný postdoktorský pobyt u dvou nositelů Nobelovy ceny; nejprve u profesora Richarda R. Ernsta a později u profesora Kurta Wüthricha na ETH ve švýcarském Curychu. Působení ve výzkumných týmech obou nobelistů otevřelo Norbertu Müllerovi cestu mezi světovou špičku NMR v organické a bioorganické chemii. Další zahraniční zkušenosti získal Norbert Müller v Norsku, kde v polovině 90. let minulého století vedl po dva roky Centrum NMR vysokého rozlišení na Univerzitě Trondheim. Z Norska se vrátil domů do Lince, aby na prahu nového tisíciletí posílil Ústav organické chemie na Keplerově univerzitě (později převzal jeho vedení od svého předchůdce prof. H. Falka), a uplatnil nabyté zkušenosti pro další rozvoj metod NMR v Rakousku.

V roce 2002 byl Norbert Müller jmenován hostujícím profesorem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, tehdy přednášel na letních školách Jihočeské univerzity v Nových Hradech. Spolupráce s univerzitou trvá dodnes. Profesor Norbert Müller má zásadní zásluhu na jedinečném studijním programu Biological Chemistry, který je fungujícím příkladem těsné přeshraniční spolupráce mezi oběma univerzitami.