Táborníci otevřeli bránu k tajemstvím přírody

Přírodovědecká fakulta JU uspořádala v termínu od 4. do 16. srpna letní tábor, kterého se zúčastnilo čtrnáct žáků základních škol a víceletých gymnázií ve věku od dvanácti do patnácti let. Organizaci a odborný program tábora zajišťovali studenti a zaměstnanci PřF JU. Na táborové základně v Hradcích u Lipí bylo s dětmi stálé osazenstvo, které se staralo o průběh celotáborové hry na téma Byl jednou jeden objevitel, v rámci které se děti vydávaly po stopách velkých objevitelů, jako byl Kolumbus, Amundsen či Humboldt.

Odpolední program byl vždy ve znamení přírodních věd a návštěv odborníků z fakulty. Děti si vyzkoušely např. práci entomologa a ornitologa, sbíraly v terénu vzorky řas a půdních bezobratlých živočichů. Naučily se i práci s různými druhy mikroskopů a laboratorních nástrojů. Pro tyto účely byla v budově táborové základny zřízena improvizovaná laboratoř. Táborníci se v rámci celodenních výletů vydali na průzkum blízkého i vzdálenějšího okolí.  Za doprovodu zoologů si prohlédli ZOO Hluboká včetně zázemí, při výstupu na Kleť je botanici seznamovali se zajímavostmi naší flóry a při návštěvě fakulty se podívali na herbáře, do chovů a na závěr si vyzkoušeli několik bouřlivých experimentů v chemické laboratoři.

Mile nás překvapily reakce dětí i jejich rodičů, z kterých bylo zřejmé, že je to s námi na táboře bavilo. Těšíme se, že se s letošními táborníky i s novými tvářemi setkáme na dalším ročníku našeho letního tábora.

Za tým PřF JU

Eva Kalmíková a Marie Malechová