Student ZSF JU získal bronz na Akademickém MS v cyklistice

Bronzovou medaili a další úspěch vybojoval při Akademickém mistrovství světa v cyklistice student 3. ročníku oboru Fyzioterapie ZSF JU Martin Stošek z Českých Budějovic.

Prestižní závody se letos konaly na začátku srpna v portugalském městě Braga a česká výprava byla čtyřčlenná. Přitom původně byla Stoškova účast ohrožena, protože se v květnu při závodě světového poháru zranil. Nakonec se mu v Portugalsku vedlo nad očekávání skvěle: v závodě horských kol (XCO - olympijská disciplína) vybojoval bronzovou medaili! Navíc pak ještě startoval v silničním závodě, který sice není jeho disciplínou, ale skončil v něm pátý, což ho mile překvapilo. „Třetí místo je úspěch, hlavně po těch komplikacích se zraněním. Silniční závod jsem bral už jen jako bonus, protože na silnici nezávodím. Nakonec se pro mě ale závod vyvíjel překvapivě dobře a já si na náročné trati dlouhé 110 km s převýšením 2500m a za teploty 43°C dojel pro páté místo – dokonce s tím, že jsem ještě v posledních kilometrech bojoval o medaili. Nakonec už mi na ni síly nezbyly, ale i tak jsem velmi spokojen,“ líčí student.

Proděkanka pro studijní a sociální záležitosti  ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová si takového úspěchu velmi váží a oceňuje, že student Martin Stošek zvládne skloubit náročné studium s takto špičkovým tréninkem. „Obor Fyzioterapie předpokládá dobrou fyzickou kondici a je dobře, aby si studenti uvědomovali, jak je pro ně pohyb důležitý. Udržování vlastní kondice je pro výkon tohoto povolání nezbytné, protože manipulace s pacientem klade na požadavky na fyzickou zdatnost fyzioterapeuta,“ uvedla proděkanka. Martin Stošek potvrdil, že obor Fyzioterapie na ZSF JU si vybral právě proto, že už měl zkušenosti ze sportu a chtěl se dozvědět co nejvíce o svém těle, aby své vědomosti mohl uplatnit pro zlepšení svého výkonu. V budoucnu by rád své zkušenosti ze závodění a tréninku propojil s fyzioterapií a po ukončení sportovní kariéry vytvořil koncept tréninku a terapie pro hobby i profi sportovce.